Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Takime të pazakonta me shpendë në mes të dimrit

Foto: arkiva

Një lajmëtar i hershëm i pranverës ka habitur banorët e fshatit Podkrepa. Lejleku i parë i vitit fluturoi papritmas në fshatin Haskovo edhe para se banorët e tij të kenë vendosur veroret e tyre. Lejleku Danço ka ardhur plot 5 ditë më herët sesa pritej. Ai mbërriti më 20 shkurt, ndërsa vitin e kaluar u shfaq më 25. Danço zbarkoi në folenë ekzistuese të një shtylle elektrike pranë tempullit të Profetit të Shenjtë Ilija dhe menjëherë filloi ta përgatiste folenë për familjen e tij. Në vitin 2023, gjashtë çifte lejlekësh zgjodhën Podkovën si shtëpinë e tyre. Vendasit shpresojnë të mirëpresin edhe shumë vëllezër dhe motra të Danços në muajin e ardhshëm.


Ndërkohë qytetarët e burgasit u befasuan nga një pamje e pazakontë. Pak ditë më parë mes blloqeve të banimit të kompleksit “Llazur” në qytetin bregdetar është shfaqur...një flamingo rozë. Krijesa ishte pa lëndime të dukshme dhe në gjendje të mirë. Zogu ekzotik u shënua me një unazë nga një ornitolog ekspert dhe u lirua në rezervatin e afërt "Liqeni Atanasovsko". Vitet e fundit është rritur numri i flamingove rozë në liqenin Atanasovsko, liqenin Pomorijsko dhe zonën e mbrojtur “Poda” afër Burgasit, transmeton BTA. Në janar të vitit të kaluar, ornitologët numëruan më shumë se 2700 zogj që dimërojnë në këto zona.

Lexoni më tepër:

Përpiloi: Veneta Nikollova

Foto: Arkiva

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina BelloПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bukuria e fizikës prezantohet me ditë të dyerve të hapura në Fakultetin e Fizikës të Universitetit të Sofjes

Fizikë argëtuese me eksperimente nga të gjitha fushat e fizikës, demonstrime të metodave për kërkimin e botëve të reja në hapësirë, kushtet e nevojshme për të quajtur një planet "binjaku i Tokës", një takim me kërkuesit bullgarë të ekzoplaneteve..

botuar më 24-04-20 8.40.PD

Në Sofje, Plovdiv dhe Varna po zhvillohet një xhiro me biçikletë për të sëmurët me hemofili

700 janë bullgarët e diagnostikuar me hemofili. 100 prej tyre janë fëmijë. Sëmundja është zakonisht e trashëgueshme dhe rekomandimi për familjet është që të ekzaminojnë djemtë e tyre të porsalindur menjëherë pas lindjes. Deri para pak kohësh..

botuar më 24-04-20 7.35.PD

Pijet probiotike dhe menuja kozmike - Shkencëtarët bullgarë zhvillojnë me sukses ushqimet e së ardhmes

Në vitin 1979, Bullgaria u bë vendi i tretë në botë, pas Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së, që krijon ushqime kozmike. "Ne kishim gjithçka në dispozicion - fruta, perime, supa dhe të gjitha llojet e shijshme. Një person atje lart nuk e ndjen se është i..

botuar më 24-04-18 7.15.PD