Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 27 shkurtin

Në fund të muajit shkurt në Bullgari mbetet e ngrohtë dhe vende-vende me diell

Foto: BGNES

Temperaturat minimale të ditës së martë në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 3 dhe 8°, në Sofje - 5°. Para mesditës në ultësira dhe lugina do të ketë vranësira të ulëta, ose mjegull. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell në pjesën më të madhe të vendit. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 14 dhe 19°, në kryeqytet - 16°.

Në Detin e Zi do të mbajë vranësira. Temperaturat e ajrit do të lëvizin deri në 9-12°. Temperatura e ujit të detit është 7-8°. Eksitimi i detit do të jetë 2-3 ballë.

Në zonat malore do të mbajë mot me diell me erë mesatare jugore. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 10°, në 2000 m - deri në 4°.

Ditën e mërkurë moti do të jetë pa ndryshime të konsiderueshme dhe do të mbetet i ngrohtë deri në fund të muajit shkurt.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Hristo Prodanov

40 vjet nga ngjitja e parë bullgare në Everest

Sivjet shënohet 40 vjetori i ekspeditës së parë bullgare për t'u ngjitur në majën më të lartë të planetit - Everest. Më 20 prill 1984, majën e ngjiti pa maskë oksigjeni 41-vjeçari Hristo Prodanov në shpatin më të vështirë perëndimor. Ai arriti..

botuar më 24-04-20 6.25.PD

Pjesëmarrës nga 20 vende në Sofia Karate Open 2024 për Kupën e Presidentit

Presidenti Rumen Radev do të hapë turneun ndërkombëtar Sofia Karate Open 2024 – Kupa e Presidentit të shtunën, më 20 prill. Ngjarja sportive mbahet për herë të 11-të. Këtë vit, më shumë se 1500 pjesëmarrës nga 20 vende do të marrin pjesë në të. Turneu..

botuar më 24-04-20 5.20.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë 24 orëve të ardhshme do të mbajë mot i vranët me reshje shiu në pjesën lindore të vendit. Vende-vende reshjet do të jenë intensive dhe të konsiderueshme në sasi. Në gjysmën perëndimore vranësitë do të çahen dhe do të zvogëlohen, gjatë ditës do..

botuar më 24-04-19 7.35.MD