Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Godina e Ministrisë së Mbrojtjes
Foto: BTA

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë shumë herë më e madhe se ajo e mëparshme. Tagarev e përfaqësoi Bullgarinë në konferencën evropiane për Ukrainën në Pallatin Elysee.

“Ka vende që janë të gatshme të diskutojnë propozimin e presidentit francez Macron, por nuk bëhet fjalë për dërgimin e ushtarëve në front, por për detyra specifike”, shpjegoi Tagarev dhe përsëriti se Bullgaria nuk do të dërgojë njerëz. I pyetur se çfarë angazhimesh ka mbështetur Bullgaria në takimin në Pallatin Elysee, Tagarev kujtoi se Sofja ka shprehur synimin e saj për t'u përfshirë në mbështetjen e industrisë së mbrojtjes ukrainase.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

EK: Rreziku i lartë i varfërisë dhe pabarazia e konsiderueshme e të ardhurave në Bullgari

Pjesa e popullsisë në rrezik të varfërisë ose përjashtimit social në Bullgari mbetet e lartë dhe pabarazia e të ardhurave është e konsiderueshme. Kjo theksohet në dokumentin e punës të Komisionit Evropian për konvergjencën sociale të vendeve anëtare..

botuar më 24-05-12 9.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°, në Sofje 5°. Në orët e mëngjesit do të ketë më shumë vranësira në rajonet ekstreme lindore dhe jugore, por pa reshje. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell...

botuar më 24-05-10 7.35.MD

Ka një rritje të numrit të refugjatëve ukrainas në Bullgari

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë , fluksi i refugjatëve nuk ndalet dhe aktualisht po rritet sërish pas një rënie të caktuar. Këtë e deklarojnë ukrainasit që jetojnë në Bullgari, të cilët ndihmojnë në përshtatjen e të sapoardhurve...

botuar më 24-05-10 6.27.MD