Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk do të dërgohen ushtri bullgare në Ukrainë, premtoi kryeministri

Kryeministri Nikollaj Denkov
Foto: BTA

“Në asnjë mënyrë askush nuk e ka ngritur çështjen e dërgimit të trupave në Ukrainë. Zelenski nuk e ka ngritur një pyetje të tillë”. Kështu deklaroi kryeministri Nikollai Denkov me rastin e një kërkese të paraqitur nga Partia Socialiste Bullgare (BSP) në Kuvendin Popullor për dëgjimin e tij urgjent lidhur me deklaratat e tij gjatë vizitës së tij në Ukrainë për të lidhur një marrëveshje dypalëshe sigurie me Ukrainën dhe për të shpjeguar nëse kjo nuk supozon gatishmërinë e Bullgarisë për të siguruar trupa ushtarakë. “Edhe sikur dikush ta kishte ngritur këtë pyetje, do të kisha thënë atë që kam thënë gjithmonë – nuk do të dërgohen ushtri bullgare atje”, shtoi kryeministri, cituar nga BTA. Ai deklaroi se ajo që është diskutuar, është asistencë teknike ushtarake për Ukrainën.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Vlladimir Malinov

Shtrenjtimi i energjisë elektrike do të jetë rreth 10%

Nuk do të ketë rritje të ndjeshme të çmimit të energjisë elektrike për konsumatorët familjarë, tha ministri në detyrë i energjetikës, Vlladimir Malinov. Mendoj se rritja mund të jetë minimale brenda proceseve inflacioniste. Ka mekanizma për të..

botuar më 24-05-20 8.52.PD

Vizitat e të huajve në Bullgari në vitin 2023 arritën nivelet para COVID-19

Numri i vizitave të shtetasve të huaj në Bullgari u rrit me 16.0 për qind në vitin 2023, me kontributin më të madh nga Turqia dhe Rumania. Kjo theksohet në pasqyrën ekonomike të treguesve makroekonomikë të ekonomisë bullgare të Bankës Kombëtare..

botuar më 24-05-19 9.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 8 dhe 13°, në Sofje 10°. Në mëngjes nëpër lugina do të ketë mjegull. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës mbi malet do të ketë vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje..

botuar më 24-05-17 7.20.MD