Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Godina e Ministrisë së Mbrojtjes
Foto: BTA

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë shumë herë më e madhe se ajo e mëparshme. Tagarev e përfaqësoi Bullgarinë në konferencën evropiane për Ukrainën në Pallatin Elysee.

“Ka vende që janë të gatshme të diskutojnë propozimin e presidentit francez Macron, por nuk bëhet fjalë për dërgimin e ushtarëve në front, por për detyra specifike”, shpjegoi Tagarev dhe përsëriti se Bullgaria nuk do të dërgojë njerëz. I pyetur se çfarë angazhimesh ka mbështetur Bullgaria në takimin në Pallatin Elysee, Tagarev kujtoi se Sofja ka shprehur synimin e saj për t'u përfshirë në mbështetjen e industrisë së mbrojtjes ukrainase.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Atanas Zaprjanov

Ndihma për Ukrainën po realizohet sipas planit, sipas ministrit ushtarak

Ndihma për Ukrainën po realizohet sipas planit. Këtë e bëri të ditur në Pazarxhik ministri në detyrë i mbrojtjes, Atanas Zaprjanov. “Deri më tani u dërguan pakot e votuara nga qeveria. Paketa e fundit, e cila u votua rreth 2 javë më parë, tani po..

botuar më 24-05-15 6.24.MD

Bullgaria të reklamohet si një vend me tradita shekullore në prodhimin e verës kërkojnë vreshtarët

Vreshtat në Bullgari janë në rënie drastike. Këtë e lajmëroi në BNR-në Atanas Vasilev - Kryetar i Bordit të Shoqatës Kombëtare të Vreshtarëve Bullgarë. “Ne ishim të katërt në botë me 1.8 milionë dynym vreshta në vitet 90-të të shekullit të kaluar, por..

botuar më 24-05-15 2.19.MD

Mbi 38 000 bullgarë paraqitën aplikime elektronike për të marrë pjesë në zgjedhje

Mbi 38 mijë janë aplikimet e konfirmuara për votim jashtë vendit, të paraqitura nga bashkatdhetarët tanë përmes sistemit elektronik të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ). Në mesnatë skadoi afati për bullgarët jashtë vendit për të deklaruar..

botuar më 24-05-15 11.08.PD