Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Godina e Ministrisë së Mbrojtjes
Foto: BTA

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë shumë herë më e madhe se ajo e mëparshme. Tagarev e përfaqësoi Bullgarinë në konferencën evropiane për Ukrainën në Pallatin Elysee.

“Ka vende që janë të gatshme të diskutojnë propozimin e presidentit francez Macron, por nuk bëhet fjalë për dërgimin e ushtarëve në front, por për detyra specifike”, shpjegoi Tagarev dhe përsëriti se Bullgaria nuk do të dërgojë njerëz. I pyetur se çfarë angazhimesh ka mbështetur Bullgaria në takimin në Pallatin Elysee, Tagarev kujtoi se Sofja ka shprehur synimin e saj për t'u përfshirë në mbështetjen e industrisë së mbrojtjes ukrainase.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Deri në 6 muaj, kamerat esistemit të tarifave do të matin shpejtësinë e automjeteve

Po punohet për të siguruar që kamerat e sistemit të tarifave të matin shpejtësinë mesatare të mjeteve motorike. Kjo duhet të ndodhë më së voni brenda 6 muajve, tha ministri në detyrë i punëve të brendshme Kalin Stojanov. Brenda disa muajsh pritet..

botuar më 24-05-14 6.21.MD

Specialistët ukrainas inspektojnë pajisjet për Centralin e parealizuar Atomik Elektrik “Belene”

Specialistët e operatorit ukrainas të termocentraleve bërthamore "Energoatom" po vizitojnë sheshin e Centralit të parealizuar Atomik Elektrik “Belene” për t'u njohur në vend me pajisjet ruse të dorëzuara në kuadër të projektit, si dhe me..

botuar më 24-05-14 2.53.MD
Ivajllo Ivanov

Nga 1 korriku, pensionet do të rriten me 11%, vendosi Këshilli Mbikëqyrës i Institutit Kombëtar të Sigurimeve

Propozova që përditësimi i pensioneve nga 1 korriku të jetë 11%, Këshilli Mbikëqyrës i Institutit Kombëtar të Sigurimeve votoi propozimin tim. Këtë e bëri të ditur ministri i punës dhe politikës sociale Ivajllo Ivanov. Ai theksoi se vetëm Shoqata e..

botuar më 24-05-14 11.54.PD