Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 28 shkurtin

Shkurti largohet me mot të vranët dhe të ngrohtë

Foto: BTA

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 7°, në Sofje - 4°. Gjatë ditës do të fryjë erë e lehtë deri mesatare. Vranësirat do të rriten në mbrëmje nga jugperëndimi dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të dobëta shiu gjatë natës së të premtes. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 15 dhe 20°, në kryeqytet - 15°.

Deri në mesditë do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull përgjatë Detit të Zi. Temperaturat e ajrit do të lëvizin deri në 8-11°. Temperatura e ujit të detit është 8°. Eksitimi i detit do të jetë 1-2 pikë.

Në male do të mbajë mot me vranësira. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 11°, në 2000 m - deri në 5°.

Të premten dhe të shtunën do të jetë me vranësira. Në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, ndërsa në malet mbi 1800 m - borë.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Hristo Prodanov

40 vjet nga ngjitja e parë bullgare në Everest

Sivjet shënohet 40 vjetori i ekspeditës së parë bullgare për t'u ngjitur në majën më të lartë të planetit - Everest. Më 20 prill 1984, majën e ngjiti pa maskë oksigjeni 41-vjeçari Hristo Prodanov në shpatin më të vështirë perëndimor. Ai arriti..

botuar më 24-04-20 6.25.PD

Pjesëmarrës nga 20 vende në Sofia Karate Open 2024 për Kupën e Presidentit

Presidenti Rumen Radev do të hapë turneun ndërkombëtar Sofia Karate Open 2024 – Kupa e Presidentit të shtunën, më 20 prill. Ngjarja sportive mbahet për herë të 11-të. Këtë vit, më shumë se 1500 pjesëmarrës nga 20 vende do të marrin pjesë në të. Turneu..

botuar më 24-04-20 5.20.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë 24 orëve të ardhshme do të mbajë mot i vranët me reshje shiu në pjesën lindore të vendit. Vende-vende reshjet do të jenë intensive dhe të konsiderueshme në sasi. Në gjysmën perëndimore vranësitë do të çahen dhe do të zvogëlohen, gjatë ditës do..

botuar më 24-04-19 7.35.MD