Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria iu bashkua deklaratës nga Tirana për ndihmën ndaj Ukrainës

Foto: EPA/BGNES

Në samitin Ukrainë-Evropa Juglindore në Tiranë, u miratua një deklaratë që i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar të rrisë mbështetjen për Ukrainën. Deklaratës iu bashkuan kryeministri Nikollaj Denkov, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, presidentja e Moldavisë Maja Sandu, presidenti i Malit të Zi Jakov Millatoviç, presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, presidenti i Ukrainës Vollodimir Zelenskii, kryeministri i Shqipëria Edi Rama, presidentja e Këshillit të Ministrave të Bosnjë-Hercegovinës Borjana Krishto, kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviç dhe kryeministri i Rumanisë Jon-Marçell Çollaku. Nënshkruesit zotohen për mbështetje të palëkundur për pavarësinë, integritetin territorial dhe paqen e qëndrueshme të Ukrainës në përputhje me Hartën e OKB-së dhe Formulën e Paqes në Ukrainë, transmeton BGNES. Kryetarët e 19 parlamenteve në vendet evropiane, përfshirë Rosen Zheljazkov, i kërkuan kryetarit republikan të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Majk Xhonsën, të avancojë paketën e ndihmës prej 60 miliardë dollarësh për Ukrainën, njoftoi AFP, cituar nga BGNES.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 majin 2024

Gjatë natës do të mbizotërojë mot i vranët, me reshje të dobëta shiu. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 6° dhe 11°, në Sofje rreth 8°. Të premten do të ketë reshje shiu në zona të izoluara. Pasdite vranësitë në shumë rajone do të..

botuar më 24-05-16 7.20.MD

Kabineti teknik u shpall për ndërtimin e përshpejtuar të objekteve të reja bërthamore dhe Korridorit Vertikal të Gazit

Grupet e punës ndërdikasteriale do të punojnë për të përshpejtuar zbatimin e projekteve për ndërtimin e kapaciteteve të reja bërthamore në sheshin e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” dhe të Korridorit Vertikal të Gazit, njoftoi qendra e shtypit e..

botuar më 24-05-16 5.33.MD
Smilen Vëllov

Ekonomia që vuan nga mungesa e personelit ka një rezervë të madhe të papunësh

Personat joaktivë në tregun e punës në Bullgari janë mbi një milion. Ata nuk studiojnë, nuk punojnë, nuk kanë regjistrim në zyrat e punës. Kjo “ushtri” është një potencial i madh pune i pashfrytëzuar, theksoi drejtori i Agjencisë për Punësim Smilen..

botuar më 24-05-16 9.24.PD