Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria iu bashkua deklaratës nga Tirana për ndihmën ndaj Ukrainës

Foto: EPA/BGNES

Në samitin Ukrainë-Evropa Juglindore në Tiranë, u miratua një deklaratë që i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar të rrisë mbështetjen për Ukrainën. Deklaratës iu bashkuan kryeministri Nikollaj Denkov, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, presidentja e Moldavisë Maja Sandu, presidenti i Malit të Zi Jakov Millatoviç, presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, presidenti i Ukrainës Vollodimir Zelenskii, kryeministri i Shqipëria Edi Rama, presidentja e Këshillit të Ministrave të Bosnjë-Hercegovinës Borjana Krishto, kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviç dhe kryeministri i Rumanisë Jon-Marçell Çollaku. Nënshkruesit zotohen për mbështetje të palëkundur për pavarësinë, integritetin territorial dhe paqen e qëndrueshme të Ukrainës në përputhje me Hartën e OKB-së dhe Formulën e Paqes në Ukrainë, transmeton BGNES. Kryetarët e 19 parlamenteve në vendet evropiane, përfshirë Rosen Zheljazkov, i kërkuan kryetarit republikan të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Majk Xhonsën, të avancojë paketën e ndihmës prej 60 miliardë dollarësh për Ukrainën, njoftoi AFP, cituar nga BGNES.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 16 majin 2024

Gjatë 24 orëve në vijim do të mbajë mot kryesisht i vranët. Vende-vende në gjysmën perëndimore të vendit do të ketë reshje shiu. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare juglindore. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 6° dhe 11°, në Sofje - rreth..

botuar më 24-05-15 7.35.MD
Atanas Zaprjanov

Ndihma për Ukrainën po realizohet sipas planit, sipas ministrit ushtarak

Ndihma për Ukrainën po realizohet sipas planit. Këtë e bëri të ditur në Pazarxhik ministri në detyrë i mbrojtjes, Atanas Zaprjanov. “Deri më tani u dërguan pakot e votuara nga qeveria. Paketa e fundit, e cila u votua rreth 2 javë më parë, tani po..

botuar më 24-05-15 6.24.MD

Bullgaria të reklamohet si një vend me tradita shekullore në prodhimin e verës kërkojnë vreshtarët

Vreshtat në Bullgari janë në rënie drastike. Këtë e lajmëroi në BNR-në Atanas Vasilev - Kryetar i Bordit të Shoqatës Kombëtare të Vreshtarëve Bullgarë. “Ne ishim të katërt në botë me 1.8 milionë dynym vreshta në vitet 90-të të shekullit të kaluar, por..

botuar më 24-05-15 2.19.MD