Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria iu bashkua deklaratës nga Tirana për ndihmën ndaj Ukrainës

Foto: EPA/BGNES

Në samitin Ukrainë-Evropa Juglindore në Tiranë, u miratua një deklaratë që i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar të rrisë mbështetjen për Ukrainën. Deklaratës iu bashkuan kryeministri Nikollaj Denkov, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, presidentja e Moldavisë Maja Sandu, presidenti i Malit të Zi Jakov Millatoviç, presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, presidenti i Ukrainës Vollodimir Zelenskii, kryeministri i Shqipëria Edi Rama, presidentja e Këshillit të Ministrave të Bosnjë-Hercegovinës Borjana Krishto, kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviç dhe kryeministri i Rumanisë Jon-Marçell Çollaku. Nënshkruesit zotohen për mbështetje të palëkundur për pavarësinë, integritetin territorial dhe paqen e qëndrueshme të Ukrainës në përputhje me Hartën e OKB-së dhe Formulën e Paqes në Ukrainë, transmeton BGNES. Kryetarët e 19 parlamenteve në vendet evropiane, përfshirë Rosen Zheljazkov, i kërkuan kryetarit republikan të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Majk Xhonsën, të avancojë paketën e ndihmës prej 60 miliardë dollarësh për Ukrainën, njoftoi AFP, cituar nga BGNES.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Mbi 38 000 bullgarë paraqitën aplikime elektronike për të marrë pjesë në zgjedhje

Mbi 38 mijë janë aplikimet e konfirmuara për votim jashtë vendit, të paraqitura nga bashkatdhetarët tanë përmes sistemit elektronik të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ). Në mesnatë skadoi afati për bullgarët jashtë vendit për të deklaruar..

botuar më 24-05-15 11.08.PD
Kalin Stojanov

Policia dhe prokuroria po hetojnë sinjale për blerje votash

Më pak se një muaj para zgjedhjeve për parlamentin kombëtar dhe atë evropian policia dhe prokuroria janë duke punuar në shtatëmbëdhjetë sinjale për shkelje të legjislacionit zgjedhor, njoftoi ministri i brendshëm në detyrë Kalin Stojanov. Sipas tij,..

botuar më 24-05-15 9.39.PD

Parashikimi i motit për 15 majin

Të mërkurën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°, në Sofje 9°. Vranësirat do të jenë të konsiderueshme me reshje shiu kryesisht në gjysmën perëndimore të vendit. Në Bullgarinë Jugperëndimore dhe në Bullgarinë Qendrore Jugore..

botuar më 24-05-14 7.40.MD