Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Biznesmeni në arrest shtëpie Vasill Bozhkov me një projekt të ri politik

Foto: Ani Petrova

Biznesmeni Vasill Bozhkov, i cili aktualisht është në arrest shtëpiak për akuza të shumta, duke përfshirë taksat e papaguara nga biznesi i lojërave të fatit që kapin vlerën e gjysmë miliardë levave, njoftoi krijimin e një projekti të ri politik - lëvizjen kombëtare "Qendra".

"Për 35 vjet na mashtron një mafi që e quan veten politikanë. Nuk ka arsim, biznes, shëndetësi", tha Bozhkov.Formacioni synon "të shpëtojë Bullgarinë dhe popullin tonë nga shkatërrimi".“Qendra” deklarohet pro shtetit ligjor, demokracisë, identitetit kulturor dhe transferimit të praktikave të suksesshme nga vendet e tjera në vendin tonë.Kryetar i lëvizjes është Darin Drosev, profesor i lëndës “Logjikë” dhe “Filozofi” në Universitetin e Sofjes.Projekti i mëparshëm politik i Bozhkovit "Vera Bullgare" nuk u lejua nga KQZ të marrë pjesë në zgjedhjet e nëntorit 2021.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Stojka Krësteva

EUBC prezantoi një film për kampionen tonë olimpike të boksit Stojka Krësteva

Federata Evropiane e Boksit (EUBC) prezantoi një film kushtuar kampiones sonë olimpike për femra nga Tokio, Stojka Krësteva . Filmi 48 minutash është episodi i gjashtë i vargut “Protagonistët”. Në të, Krësteva tregon për rrugën me gjemba drejt..

botuar më 24-04-12 8.05.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 9 dhe 14°, në Sofje 9°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë vranësira. Do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe vende-vende me shtrëngata...

botuar më 24-04-12 7.40.MD

PP-DB: Shkarkojnë nga detyrat të gjithë ata që nuk gëzojnë besimin e Deljan Peevskit

Bashkëkryetari i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) Hristo Ivanov komentoi para gazetarëve në Kuvend Popullor lirimin e nënkryetarit të Agjencisë Shtetërore  të Sigurisë Kombëtare (DANS) Petër Petrov (PP-DB). Sipas tij,..

botuar më 24-04-12 5.11.MD