Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Mbrojtjes do të monitorojë dezinformatat në internet

Foto: armymedia.bg

Ministria e Mbrojtjes ka krijuar një organ që do të monitorojë dezinformatat në internet dhe media. Sipas rregullores së re për veprimtarinë e Qendrës së Informacionit pranë departamentit, shpallur në Fletoren Zyrtare, struktura do të monitorojë dhe analizojë “sulmet hibride të informacionit dhe fushatat dezinformuese të drejtuara kundër ushtrisë dhe kundër politikës së sigurisë dhe mbrojtjes kombëtare”. Monitorimi do të jetë mbi mediat "klasike" dhe moderne. Qendra do të japë raporte ditore, javore dhe mujore se si politika e Ministrisë së Mbrojtjes ka ndikuar tek audiencat e synuara. Drejtori i qendrës së informacionit Vlladimir Milenski siguroi deputetët e Komitetit të Mbrojtjes se aktiviteti nuk do të çojë në censurë.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Dimitër Gllavçev

Kryeministri në detyrë nuk dëshiron të mbajë përgjegjësinë për ministrin e jashtëm

Unë jam i gatshëm për dialog me presidentin në çdo kohë, siç kam mbajtur deri më tani, tha kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev për ndryshimet e propozuara në përbërjen e qeverisë në detyrë. Përgjegjësia për ministrat që propozoj është tërësisht..

botuar më 24-04-18 1.10.MD

Bullgaria ka mbështetjen italiane për anëtarësimin e plotë në Shengen

Presidenti italian Sergio Mattarella deklaroi mbështetjen e Romës për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen. Me ftesë të kreut të shtetit Rumen Radev, Mattarella ndodhet në një vizitë dyditore në vend. Të dy diskutuan për zhvillimin e..

botuar më 24-04-18 9.48.PD

Bullgaria dënoi sulmin e 14 prillit ndaj Izraelit dhe bëri thirrje për përmbajtje

Ambasadori i Iranit në Bullgari, Alireza Irvash, u thirr në një takim në Ministrinë e Punëve të Jashtme më 16 prill 2024 për shkak të sulmit të Iranit ndaj Izraelit më 14 prill 2024. Gergana Karaxhova, Drejtore e Përgjithshme në “Çështjet Politike”..

botuar më 24-04-18 9.11.PD