Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Mbrojtjes do të monitorojë dezinformatat në internet

Foto: armymedia.bg

Ministria e Mbrojtjes ka krijuar një organ që do të monitorojë dezinformatat në internet dhe media. Sipas rregullores së re për veprimtarinë e Qendrës së Informacionit pranë departamentit, shpallur në Fletoren Zyrtare, struktura do të monitorojë dhe analizojë “sulmet hibride të informacionit dhe fushatat dezinformuese të drejtuara kundër ushtrisë dhe kundër politikës së sigurisë dhe mbrojtjes kombëtare”. Monitorimi do të jetë mbi mediat "klasike" dhe moderne. Qendra do të japë raporte ditore, javore dhe mujore se si politika e Ministrisë së Mbrojtjes ka ndikuar tek audiencat e synuara. Drejtori i qendrës së informacionit Vlladimir Milenski siguroi deputetët e Komitetit të Mbrojtjes se aktiviteti nuk do të çojë në censurë.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Bullgaria dhe BE-ja nuk do të rishikojnë kuadrin e negociatave me Maqedoninë e Veriut

Bullgaria nuk pranon deklarata dhe sjellje në kundërshtim me Traktatin e Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit të vitit 2017, si dhe me traktatet e tjera ndërkombëtare që ka nënshkruar Maqedonia e Veriut. Kështu deklaroi presidenti Rumen..

botuar më 24-05-13 8.41.PD

EK: Rreziku i lartë i varfërisë dhe pabarazia e konsiderueshme e të ardhurave në Bullgari

Pjesa e popullsisë në rrezik të varfërisë ose përjashtimit social në Bullgari mbetet e lartë dhe pabarazia e të ardhurave është e konsiderueshme. Kjo theksohet në dokumentin e punës të Komisionit Evropian për konvergjencën sociale të vendeve anëtare..

botuar më 24-05-12 9.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°, në Sofje 5°. Në orët e mëngjesit do të ketë më shumë vranësira në rajonet ekstreme lindore dhe jugore, por pa reshje. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell...

botuar më 24-05-10 7.35.MD