Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 16 prillin

Temperaturat e verës po vazhdojnë edhe të martën

Foto: BTA

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 13 dhe 18°, në Sofje 13°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës, vranësirat do të shtohen nga perëndimi dhe deri në mbrëmje do të ketë reshje shiu në Bullgarinë Perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 27 dhe 32°, në kryeqytet - 28°.

Në Detin e Zi do të mbajë mot kryesisht me diell dhe vranësira të shpërndara të larta. Temperaturat e ajrit do të jenë 26-30°. Uji i detit është 15-16°. Eksitimi i detit do të jetë 3 ballë.

Në male do të jetë me diell. Pas mesditës do të mbajë vranësira dhe reshje shiu në masivët perëndimor. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 20°, në 2000 m deri në 14°.

Të mërkurën do të ketë reshje të konsiderueshme shiu në Bullgarinë Veriore dhe Perëndimore. Do të ketë stuhi. Era do të jetë mesatare dhe e fortë. Temperaturat do të jenë ende të larta.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Deri në mesditë do të jetë me diell, pastaj do të ketë vranësira dhe reshje shiu

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 10 dhe 12°, në Sofje 10°. Pas mesditës do të mbajë vranësira në vend. Do të ketë reshje të shkurtra me bubullima dhe mundësi për breshër. Temperaturat maksimale do të jenë nga 20 deri..

botuar më 24-05-27 7.40.MD
Iva Pehlivanska, Kryetare e Bashkimit të Paramedikëve
në Bullgari

60% e bullgarëve të trajnuar si ndihmës mjekë shkojnë për të punuar jashtë vendit

Rreth 2500 bullgarë janë trajnuar si ndihmësmjekë që nga viti 2016. Afro 60% e tyre kanë emigruar dhe ushtrojnë profesionin e tyre jashtë vendit.  Këtë e tha për BNR, Iva Pehlivanska, kryetare e Bashkimit të Paramedikëve në Bullgari me rastin e Ditës..

botuar më 24-05-27 6.49.MD

NATO miratoi përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina kundër territorit rus

Asambleja Parlamentare e NATO-së miratoi një deklaratë për të lejuar Ukrainën të përdorë ndihmën ushtarake të dërguar për të goditur objektivat ushtarakë në territorin rus. Teksti u miratua në seancën plenare të Asamblesë në Sofje. 9 delegatë votuan..

botuar më 24-05-27 6.37.MD