Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Notari i maratonës Petër Stojçev kaloi ngushticën e Gjibraltarit

Foto: Sport PR Events Managment

Petër Stojçev u bë bullgari i parë që notoi përmes Ngushticës së Gjibraltarit sipas rregullave të Oceans Seven pa rroba neopreni.Stojçev kaloi distancën prej 16.4 kmmes shkëmbinjve nga bregu evropian në qytetin spanjoll Tarifa deri në bregdetin afrikan në Marok për 3 orë e 46 minuta. Ai është notari i parë bullgar që përfundoi me sukses tre nga shtatë maratonat më të vështira në botë, që formojnë  Maratonat e Shtatë Oqeaneve. Ai më parë notoi Kanalin Anglez dhe Ngushticën e Kuk në Zelandën e Re. Shtatë maratonat e tjera të Oqeanit janë Kanali i Veriut midis Irlandës dhe Skocisë, ngushtica Cugaru në Japoni dhe Kanali Katalina midis ishullit Santa Katalina dhe Los Anxhelos. "Në maj, kam në plan të notoj në kanalin Molokai në Havai, maratonën më të gjatë dhe më të vështirë të të shtatëve!", shkroi Stojçev në Facebook.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Zviceranët i hodhën themelet e edukimit fizik në Bullgari

Në Sofje u mbajt Konferenca “Puna e mësuesve zviceranë – mesazh dhe sfidë për brezat e ardhshëm”. Ajo u organizua nga Akademia Kombëtare e Sporteve “Vasill Levski” dhe Ambasada e Zvicrës në vendin tonë dhe iu kushtua 130 vjetorit të ardhjes së..

botuar më 24-05-17 6.34.MD

Petër Stojçev notoi ngushticën Mollokaj për gati 19 orë

Notari bullgar i ujërave të hapura Petër Stojçev shtoi në hapësirat detare të notuar prej tij ngushticën e Havait Mollokaj. Në Facebook ai shkroi: “Nga errësira në errësirë! notova ngushticën më të vështirë dhe më të gjatë të vargut të Shtatë..

botuar më 24-05-16 10.19.PD
Karllos Nasar

Peshëngritësit bullgarë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit

Peshëngritësit bullgarë do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike në Paris, pasi Ministria e Rinisë dhe Sporteve gjeti një mënyrë për t'i financuar ato, bëhet e qartë nga një njoftimi i dikasterit. Prania e fituesve të kuotave olimpike Karllos Nasar,..

botuar më 24-05-15 2.07.MD