Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 15 majin

Kodi i verdhë për reshje mbetet për 8 rajone të Bullgarisë Perëndimore dhe Jugperëndimore

Foto: BTA

Të mërkurën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°, në Sofje 9°. Vranësirat do të jenë të konsiderueshme me reshje shiu kryesisht në gjysmën perëndimore të vendit. Në Bullgarinë Jugperëndimore dhe në Bullgarinë Qendrore Jugore reshjet do të jenë intensive. Temperaturat maksimale do të jenë nga 13 deri në 18°, në kryeqytet 13°.

Në Detin e Zi do të mbajë vranësira dhe pothuajse pa reshje. Temperaturat e ajrit do të jenë 15-16°, njësoj si uji i detit. Eksitimi i detit do të jetë 2-3 ballë.

Në male do të mbajë vranësira me reshje shiu mbi 2200 m dhe borë. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 8°, në 2000 m deri në 2°.

Të enjten në perëndim reshjet e shiut do të vazhdojnë por në vende më të pakta.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 qershorin

Gjatë natës moti do të jetë kryesisht i kthjellët, në shumicën e zonave - pothuajse i qetë. Ditën e premte do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë. Në gjysmën lindore të vendit do të fryjë erë e dobët deri mesatare nga drejtimi..

botuar më 24-06-20 7.45.MD
Tre mitropolitët nga të cilët do të zgjidhet Patriarku Bullgar (nga e majta në të djathtë): Gavriill Lovçanski, Grigorij Vraçanski dhe Daniill Vidinski

Sinodi i Shenjtë zgjodhi tre mitropolitët nga të cilët do të zgjidhet Patriku bullgar

Pas një mbledhjeje të gjatë disa orëshe, Sinodi i Shenjtë zgjodhi tre mitropolitët mes të cilëve duhet të zgjidhej patriku i ri bullgar. Këta janë Mitropoliti i Loveçit Gavriill, Mitropoliti i Vracës Grigorij dhe Mitropoliti i Vidinit Daniill...

botuar më 24-06-20 6.12.MD
Nikollaj Denkov

Nikollaj Denkov, PP-DB: Kabinetet e ekspertëve janë një gjethe fiku

Ish-kryeministri Nikollaj Denkov nga PP-DB konfirmoi se koalicioni nuk do të mbështesë një kabinet me mandatin e parë dhe të dytë dhe është kundër idesë së ITN për një qeveri eksperte me mandatin e tretë. “Kabinetet e ekspertëve, në të cilat nuk ka..

botuar më 24-06-20 4.59.MD