Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kabineti teknik u shpall për ndërtimin e përshpejtuar të objekteve të reja bërthamore dhe Korridorit Vertikal të Gazit

Foto: BGNES

Grupet e punës ndërdikasteriale do të punojnë për të përshpejtuar zbatimin e projekteve për ndërtimin e kapaciteteve të reja bërthamore në sheshin e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” dhe të Korridorit Vertikal të Gazit, njoftoi qendra e shtypit e Këshillit të Ministrave. Grupet u krijuan me urdhër të kryeministrit në detyrë Dimitër Gllavçev.

Projektet - pjesë e nismës së Korridorit Vertikal të Gazit midis Bullgarisë, Greqisë, Rumanisë, Hungarisë, Sllovakisë, Ukrainës dhe Moldavisë, do të ofrojnë një mundësi për të transferuar vëllime shtesë të gazit natyror nga burime të ndryshme dhe të besueshme nga jugu në veri.

Ndërtimi i objekteve të reja bërthamore në Sheshin e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” është një projekt strategjik për vendin tonë. Në fund të vitit qeveria e Nikollaj Denkov njoftoi një procedurë për njësitë e shtatë dhe të tetë të Centralit “Kozlloduj” - ndërtimi i tyre pritet të përfundojë përkatësisht në 2033 dhe 2036.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 18 korrikun

E enjtja do të jetë me diell dhe shumë e nxehtë. Pas mesditës në Bullgarinë Veriore dhe në masivët perëndimorë do të mbajë vranësira, do të fryjë erë dhe vende-vende do të ketë reshje të konsiderueshme shiu dhe bubullima. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-17 7.40.MD
Rosen Zheljazkov dhe Denica Saçeva

GERB-SDS dhe “Vëzrazhdane” nuk do të mbështesin një qeveri me mandatin e dytë

GERB-SDS do të mbështesë çdo iniciativë kundër korrupsionit, por jo në formën që u është paraqitur aktualisht, e cila me sa duket është pjesë e një fushate fillestare parazgjedhore. Koalicioni nuk do të mbështesë propozimin për një kabinet me mandat..

botuar më 24-07-17 6.35.MD

Zjarri arriti deri në shtëpitë e fshatit Voden, banorët janë duke u evakuuar

Vazhdon lufta kundër zjarreve në rajone të ndryshme të Bullgarisë. Situata në Komunën Boljarovo, e vendosur në kufirin me Turqinë, po ndërlikohet. Zjarri i ripërtërirë si pasojë e erës së fortë arriti deri në shtëpitë e fshatit Voden, në rajonin e..

botuar më 24-07-17 5.37.MD