Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kabineti teknik u shpall për ndërtimin e përshpejtuar të objekteve të reja bërthamore dhe Korridorit Vertikal të Gazit

Foto: BGNES

Grupet e punës ndërdikasteriale do të punojnë për të përshpejtuar zbatimin e projekteve për ndërtimin e kapaciteteve të reja bërthamore në sheshin e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” dhe të Korridorit Vertikal të Gazit, njoftoi qendra e shtypit e Këshillit të Ministrave. Grupet u krijuan me urdhër të kryeministrit në detyrë Dimitër Gllavçev.

Projektet - pjesë e nismës së Korridorit Vertikal të Gazit midis Bullgarisë, Greqisë, Rumanisë, Hungarisë, Sllovakisë, Ukrainës dhe Moldavisë, do të ofrojnë një mundësi për të transferuar vëllime shtesë të gazit natyror nga burime të ndryshme dhe të besueshme nga jugu në veri.

Ndërtimi i objekteve të reja bërthamore në Sheshin e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” është një projekt strategjik për vendin tonë. Në fund të vitit qeveria e Nikollaj Denkov njoftoi një procedurë për njësitë e shtatë dhe të tetë të Centralit “Kozlloduj” - ndërtimi i tyre pritet të përfundojë përkatësisht në 2033 dhe 2036.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

PP-DB këmbëngulin për ndryshime legjislative dhe shtyrje të dorëzimit të mandatit të dytë

Në takimin me presidentin Rumen Radev, PP-DB kërkoi shtyrjen e dorëzimit të mandatit të dytë për të kërkuar mbështetje të gjerë publike për ndryshimet e propozuara prej tyre ligjore për luftimin e korrupsionit, njoftoi BTA. Propozimi përmban një..

botuar më 24-07-15 5.51.MD

Pothuajse gjysma e të rinjve në Bullgari votuan për zgjedhjet evropiane

Në zgjedhjet për Parlamentin Evropian, më 9 qershor, votuan rreth 45% e të rinjve në vend, me të drejtë vote. Të dhënat janë nga projekti “Pjesëmarrja e të rinjve në jetën demokratike” në partneritet me Qendrën për Zhvillimin e Burimeve Njerëzore dhe..

botuar më 24-07-15 4.52.MD
Rumen

Presidenti iu përgjigj kërkesës së PP-DB-së për mbledhje të jashtëzakonshme

Presidenti Rumen Radev do të zhvillojë një takim me përfaqësuesit e grupit parlamentar "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB), njoftoi shërbimi për shtyp i presidentit. Biseda do të zhvillohet në “Dondukov” 2 në orën 16:00, më..

botuar më 24-07-15 11.38.PD