Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shtrenjtimi i energjisë elektrike do të jetë rreth 10%

Vlladimir Malinov
Foto: BTA

Nuk do të ketë rritje të ndjeshme të çmimit të energjisë elektrike për konsumatorët familjarë, tha ministri në detyrë i energjetikës, Vlladimir Malinov. Mendoj se rritja mund të jetë minimale brenda proceseve inflacioniste. Ka mekanizma për të arritur një çmim më të ulët, tha ai për bTV, por bëri thirrje për durim dhe për të pritur vendimin zyrtar të rregullatorit të energjetiks. Ai shpjegoi se buxheti i shtetit është gati të mbulojë deficitin e akumuluar në fondin “Siguria” të sistemit të energjisë elektrike.” Për shkak të këtij deficiti u arsyetua rritja e kërkuar e çmimit të energjisë elektrike. Më 20 maj pritet që Holdingu Energjetik Bullgar dhe Centrali Bërthamor “Kozlloduj” të paraqesin një kërkesë të re me një përqindje dukshëm më të ulët për rritjen e çmimit. Sipas Malinov, rritja e çmimit ndoshta do të jetë rreth 10%.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Në Bullgari u regjistrua për të dytin muaj radhazi deflacion

Në maj 2024, inflacioni mujor ishte -0.2%, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave (NSI). Inflacioni që nga fillimi i vitit (maj 2024 kundrejt dhjetor 2023) është 0.4%, dhe inflacioni mesatar vjetor për periudhën qershor 2023 - maj..

botuar më 24-06-16 8.10.PD

Bukuria e ëmbël në Etyde të Sheqerta në Zllatograd

Më 15 dhe 16 qershor, Zlatograd mirëpret edicionin e 8-të të Asamblesë së Sheqerit "Bullgaria ime". Do të mbahet një takim kombëtar i pastiçerëve dhe dekoruesve bullgarë. Do të hapet edhe ekspozita “Arti i sheqerit: Etydet e sheqerta në Zllatograd”...

botuar më 24-06-15 10.40.PD

Parashikimi i motit për 15 qershorin

Të shtunën e datës 15 qershor do të mbajë mot kryesisht me diell. Në orët e paradites vende-vende në rrafshnalta dhe ultësira dukshmëria do të jetë e zvogëluar. Pas mesditës, kryesisht mbi zonat lindore dhe malore do të zhvillohen vranësira, por nuk..

botuar më 24-06-14 7.40.MD