Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria feston “Pashkët e saj shpirtërore” më 24 maj

| rinovuar më 24-05-24 7.41.MD
Foto: BGNES

Vetëm ai që nuk e di koston e rrënimit të injorancës mund të ketë frikë nga çmimi i arsimit.Arsimi, besimi dhe kultura jonë e krijuan Bullgarinë si një shtet shpirtëror dhe e ruajtën popullin tonë, tha presidenti Rumen Radev në Sofje gjatë kremtimit të 24 Majit – Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, Shkrimit, Kulturës, Arsimit Bullgar dhe Letërsisë Sllave

Presidenti Rumen Radev

Parakalimi festiv drejt Bibliotekës Kombëtare u drejtua nga Presidenti, ushtruesi i detyrës së kryeministrit dhe ministri i arsimit në detyrë. Në parakalim u përfshin mësues, studentë, nxënës dhe qytetarë.

"Fjala bullgare e bën Bullgarinë pa kufij me rreth 400 shkolla bullgare të së dielës në 55 vende, të vendosura në 6 kontinente," tha ministri i arsimit Galin Cokov.

Nga e majta në të djathtë: Kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev, Presidenti Rumen Radev dhe Kryetari i Bashkisë së Sofjes Vasill Terziev
Parakalime dhe manifestime festive për 24 Majin u zhvilluan në të gjithë vendin.

Plovdiv
Veliko Tërnovo

Varna


Burgas

Bllagoevgrad

Foto: BGNES, BTA


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Studime për frankofonët në nivel botëror ofrojnë Universiteti i Teknologjisë dhe ai i Teknologjisë Kimike dhe Metalurgjisë në Sofje

Për më shumë se 30 vjet, dy universitete bullgare ofrojnë studime cilësore në frëngjisht për degë dhe diploma teknike dhe inxhinierike të njohura në mbarë botën. Prandaj mësuesit thonë me krenari se mes të diplomuarve nuk ka asnjë të papunë...

botuar më 24-06-16 9.20.PD
D-r Mustafa Haxhi

Mirëdashja është në qendër të festës së Kurban Bajramit

Myslimanët në Bullgari festojnë Kurban Bajramin. "Kurbani është një fjalë arabe që do të thotë “afrim”. Përmes kurbanit, myslimanët bëjnë gjithçka që është e mundur për t'iu afruar mëshirës së Allahut", tha kryemyftiu në Bullgari, Dr. Mustafa Haxhi, në..

botuar më 24-06-16 5.50.PD
Teodor Stojçev

Pas zgjedhjeve: Surpriza dhe një verë e nxehtë për Parlamentin e ri Evropian

Partia Popullore Evropiane rriti vendet e saj në krahasim me votimin për Parlamentin e mëparshëm Evropian në 2019 me gjithsej 186 deputetë. Ndërkohë, socialistët dhe demokratët pësojnë rënie me disa mandate nga zgjedhjet e mëparshme dhe do të kenë 135..

botuar më 24-06-14 12.55.MD