Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e artë për Stilijana Nikollovën dhe ansamblin bullgar të gjimnastikës ritmike në Kampionatin Evropian

Stilijana Nikollova, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Anna Nedkova

Stilijana Nikollova u bë kampione e Evropës në gjimnastikë ritmike pas një paraqitjeje të shkëlqyer në Kampionatin e Budapestit. Ajo luajti pa gabime kombinimet e saj me rreth, shkopinj, shirit dhe top.

Ansambli i Bullgarisë mbrojti titullin absolut në edicionin e 40-të të Kampionatit Evropian. Magdalina Minevska, Sofia Ivanova, Kamelija Petrova, Rejçël Stojanov dhe Margarita Vasileva ishin të jashtëzakonshme në të dyja paraqitjet e tyre. Gjimnastet me trajnere Vesella Dimitrova dhe Jasena Stojneva, kampione të Evropës në shumëgarëshin në Baku 2023, morën rezultatin jashtëzakonisht të lartë prej 39.150 pikësh për kombinimin e tyre me pesë rrathë.

Ndërkaq, presidenti Rumen Radev u takua me gjimnastet bullgare në Budapestë.

Në fund të programit të tij zyrtar në kryeqytetin hungarez, presidenti mbërriti në sallën Laszlo Papp për finalet me veglat e veçanta për femra për të mbështetur gjimnastet bullgare. Më pas, ai ia dorëzoi personalisht medaljen e artë Borjana Kalejnit, e cila u bë kampione në finalet me rreth.


Foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Anna Nedkova, Facebook - Rumen RadevПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Rumen Pajtashev

Gjithmonë ka shpresë se futbolli bullgar do të largohet nga fundi

Nga sot, dashamirësit e futbollit në Kontinentin e Vjetër do të qëndrojnë para ekraneve televizive për të triumfuar me skuadrat e tyre të preferuara dhe për të ndarë bashkë edhe humbjet. Ata gjithashtu do të jenë në gjendje të familjarizohen me historinë..

botuar më 24-06-14 7.30.PD

Jahte do të garojnë për dy ditë pa ndalesë në "Varna 200"

"Regata për jahte keel  - Varna 200" (dy ditë pa ndërprerje) fillon më 12 qershor nga Stacioni Detar Varna. Distanca e garës është 200 milje në Detin e Zi përgjatë bregdetit bullgar. Regata do të monitorohet në kohë reale nga sistemi i gjurmuesit të..

botuar më 24-06-12 7.30.PD

Duke notuar për Oceans Seven, Petër Stojçev vendosi një rekord në Triple Crown

Ylli bullgar i notit në ujëra të hapura Petër Stojçev regjistroi një arritje të jashtëzakonshme dhe theu rekordin për Triple Crown /Kurorën e Trefishtë/. Gara përfshin kalimin e Kanalit Anglez, notin rreth ishullit Manhattan dhe kalimin e Kanalit..

botuar më 24-06-11 1.22.MD