Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti diskutoi në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar për kandidaturën e Sofjes për organizimin e Olimpiadës për të rinj

Foto: Qendra e shtypit e Prezidencës

Ne e vlerësojmë shumë gatishmërinë e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për të mbështetur përpjekjet dhe ambicien e Bullgarisë për të pritur Olimpiadën Dimërore të të Rinjve. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në një takim me presidentin e Komitetit Tomas Bah. Në selinë e organizatës në Lozanë, kryesia e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar shprehu gatishmëri për ndihmë në përgatitjen e udhërrëfyesit për ngritjen e kandidaturës bullgare dhe në përmbushjen e standardeve për mbajtjen e ngjarjes sportive në Sofje. “Bullgaria është krenare për traditat e saj në sportet dimërore dhe ka përvojë të konsiderueshme në organizimin e garave ndërkombëtare. Vendi ka kushte të shkëlqyera natyrore”, tha presidenti Radev. Sipas Bah, afërsia e kryeqytetit me malin do të lehtësonte shumë organizimin e aktivitetit, por duhet bërë një vlerësim i objekteve dhe infrastrukturës që nevojiten për të zhvilluar Olimpiadën Rinore.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Kupa e Botës е Hipizmit mbahet në Bullgari

Nga sot deri të dielën (26 maj) në bazën e hipizmit “Frigopan”, në fshatin Caracovo, afër Plovdivit, Bullgaria Jugore, po zhvillohet Kupa Botërore e Kërcimit të Pengesave, kualifikimi për Olimpiadën e Parisit, me një fond të përgjithshëm shpërblyes prej..

botuar më 24-05-23 2.07.MD

Një grua e tretë bullgare u ngjit në majën më të lartë në Tokë

Një bullgare tjetër u ngjit në majën më të lartë të botës! Marieta Georgieva u ngjit në Everest (8848 m) dhe u bë gruaja e tretë bullgare që pushtoi majën më të lartë në planet. Marieta Georgieva ishte në një ekspeditë bashkë me alpinistin më të..

botuar më 24-05-21 11.38.PD

Zviceranët i hodhën themelet e edukimit fizik në Bullgari

Në Sofje u mbajt Konferenca “Puna e mësuesve zviceranë – mesazh dhe sfidë për brezat e ardhshëm”. Ajo u organizua nga Akademia Kombëtare e Sporteve “Vasill Levski” dhe Ambasada e Zvicrës në vendin tonë dhe iu kushtua 130 vjetorit të ardhjes së..

botuar më 24-05-17 6.34.MD