Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qyteti gjerman i Koburgut: "Rrugë të mbarë për në shtëpi, mbreti Ferdinand"

Foto: coburg.de

"Rrugë të mbarë për në shtëpi, mbreti Ferdinand" - nën këtë titull, shërbimi për shtyp i qytetit gjerman të Koburgut tregoi për shërbimin solemn të lamtumirës në kishë, me të cilin banorët e qytetit i thanë lamtumirë bashkëqytetarit të tyre të shquar. Eshtrat mortore të mbretit bullgar Ferdinand I kthehen në Sofje 76 vjet pas vdekjes së tij në mërgim në Koburg në vitin 1948. Kështu i plotësohet dëshira e tij për t'u varrosur në tokën bullgare. Në shërbesën kishtare të hënën në kishën e Shën Agustinit ishte i pranishëm edhe ambasadori bullgar në Berlin, Grigor Porozhanov.


Mbreti Ferdinand jo vetëm që ka jetuar në Koburg për 30 vjet, por gjithashtu është ndier i lidhur me qytetin dhe ka bërë shumë për të. Ai e ka sponsorizuar bujarisht Muzeun e Shkencave Natyrore, ka mbështetur ndërtimin e një shkolle të re tregtare dhe, nga mesi i viteve 1920, ka bërë donacione vjetore për të varfrit në qytet.

Foto: coburg.deПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Në Bullgari u regjistrua për të dytin muaj radhazi deflacion

Në maj 2024, inflacioni mujor ishte -0.2%, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave (NSI). Inflacioni që nga fillimi i vitit (maj 2024 kundrejt dhjetor 2023) është 0.4%, dhe inflacioni mesatar vjetor për periudhën qershor 2023 - maj..

botuar më 24-06-16 8.10.PD

Bukuria e ëmbël në Etyde të Sheqerta në Zllatograd

Më 15 dhe 16 qershor, Zlatograd mirëpret edicionin e 8-të të Asamblesë së Sheqerit "Bullgaria ime". Do të mbahet një takim kombëtar i pastiçerëve dhe dekoruesve bullgarë. Do të hapet edhe ekspozita “Arti i sheqerit: Etydet e sheqerta në Zllatograd”...

botuar më 24-06-15 10.40.PD

Parashikimi i motit për 15 qershorin

Të shtunën e datës 15 qershor do të mbajë mot kryesisht me diell. Në orët e paradites vende-vende në rrafshnalta dhe ultësira dukshmëria do të jetë e zvogëluar. Pas mesditës, kryesisht mbi zonat lindore dhe malore do të zhvillohen vranësira, por nuk..

botuar më 24-06-14 7.40.MD