Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 30 majin

Moti mbetet pranveror dhe i paqëndrueshëm, deri në mesditë me diell, më pas me reshje shiu

Foto: BTA

Të enjten temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 16°, në Sofje 11°. Gjatë ditës do të mbajë diell deri në mesditë, pas mesditës do të ketë vranësira dhe do të ketë reshje lokale. Temperaturat maksimale do të jenë nga 23 deri në 28°, në kryeqytet 23°.

Deri në mesditë në Detin e Zi do të mbajë diell, më pas do të ketë vranësira dhe reshje shiu. Temperaturat e ajrit do të jenë 23-26°. Uji i detit është 18-19°. Eksitimi i detit do të jetë 2 ballë.

Mbi malet deri në mesditë do të mbajë diell, më pas do të ketë reshje shiu, vende-vende intensive. Ka kushte breshëri në Ballkanin Qendror dhe në malin e Rodopeve. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 17°, në 2000 m deri në 11°.

Të premten dhe të shtunën do të mbajë mot me diell, pasdite me vranësira dhe reshje shiu.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Në Bullgari u regjistrua për të dytin muaj radhazi deflacion

Në maj 2024, inflacioni mujor ishte -0.2%, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave (NSI). Inflacioni që nga fillimi i vitit (maj 2024 kundrejt dhjetor 2023) është 0.4%, dhe inflacioni mesatar vjetor për periudhën qershor 2023 - maj..

botuar më 24-06-16 8.10.PD

Bukuria e ëmbël në Etyde të Sheqerta në Zllatograd

Më 15 dhe 16 qershor, Zlatograd mirëpret edicionin e 8-të të Asamblesë së Sheqerit "Bullgaria ime". Do të mbahet një takim kombëtar i pastiçerëve dhe dekoruesve bullgarë. Do të hapet edhe ekspozita “Arti i sheqerit: Etydet e sheqerta në Zllatograd”...

botuar më 24-06-15 10.40.PD

Parashikimi i motit për 15 qershorin

Të shtunën e datës 15 qershor do të mbajë mot kryesisht me diell. Në orët e paradites vende-vende në rrafshnalta dhe ultësira dukshmëria do të jetë e zvogëluar. Pas mesditës, kryesisht mbi zonat lindore dhe malore do të zhvillohen vranësira, por nuk..

botuar më 24-06-14 7.40.MD