Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri i Nepalit dekoroi alpinisten bullgare Sillvija Azdreeva, e cila u ngjit në Everest

Foto: Facebook / Silvia Azdreeva

Bullgarja Sillvija Azdreeva, e cila u ngjit në Everest më 15 maj 2022, mori një njohje të madhe për arritjen e saj, duke u dekoruar personalisht nga Kryeministri i Nepalit. "Në një ceremoni solemne, pata mundësinë e rrallë të merrja personalisht një çmim nga Kryeministri i Nepalit Puspa Kamal Dahal për ngjitjen time të suksesshme në Everest. Unë i jam mirënjohës qeverisë së Nepalit dhe Ministrisë së Kulturës, Turizmit dhe Aviacionit Civil“, shkroi Sillvja Azdreeva në profilin e saj në Facebook. Ajo është gruaja e dytë bullgare, pas alpinistes Petja Kollçeva dhe shtetasja e 15-të bullgare që shkeli majën më të lartë të planetit. Sillvja Azdreeva është gruaja e parë bullgare që ngjiti tre majat tetëmijëshe - Everest, Lhotce dhe K2.

Më 29 maj të vitit 1953, Edmënd Hillari dhe Sherpa Tensing Norgej bënë ngjitjen e parë të dokumentuar në majën më të lartë të planetit.

Lexoni më shumë:
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Viktoria Tomova

Viktoria Tomova arriti një renditje rekord në karrierën e saj në tenis

Tenistja më e mirë bullgare, Viktoria Tomova , arriti një renditje rekord në karrierën e saj. Në renditjen e përditësuar të WTA, ajo u ngjit në vendin e 63-të me gjithsej 1035 pikë. Deri më tani, renditja më e mirë e Tomovës ishte pozita e 64-të..

botuar më 24-06-17 2.44.MD
Rumen Pajtashev

Gjithmonë ka shpresë se futbolli bullgar do të largohet nga fundi

Nga sot, dashamirësit e futbollit në Kontinentin e Vjetër do të qëndrojnë para ekraneve televizive për të triumfuar me skuadrat e tyre të preferuara dhe për të ndarë bashkë edhe humbjet. Ata gjithashtu do të jenë në gjendje të familjarizohen me historinë..

botuar më 24-06-14 7.30.PD

Jahte do të garojnë për dy ditë pa ndalesë në "Varna 200"

"Regata për jahte keel  - Varna 200" (dy ditë pa ndërprerje) fillon më 12 qershor nga Stacioni Detar Varna. Distanca e garës është 200 milje në Detin e Zi përgjatë bregdetit bullgar. Regata do të monitorohet në kohë reale nga sistemi i gjurmuesit të..

botuar më 24-06-12 7.30.PD