Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nxënësit nga i gjithë vendi po ecin në gjurmët e Vojvodës Tanjo dhe çetës së tij

Foto: Administrata rajonale-Ruse

Nga qyteti Tutrakan (Bullgaria Veriore), më 30 maj, filloi marshimi i 39-të "Në rrugën e çetës së Vojvodës Tanjo". Ngjarja është nën patronazhin e Presidentit Rumen Radev. U mbajt rishfaqja tradicionale e zbarkimit të çetës në brigjet e Danubit. Në rrugën e vjetër të hajdutëve përmes Fushës së Danubit, Lludogories dhe Pollomies, mbi 350 nxënës nga i gjithë vendi do të kalojnë për 4 ditë nëpër 28 vendbanime dhe do të ecin 220 km deri në Kerçan Bair afër fshatit Aprillovo, ku më 2 qershor në orën 12: 00:00 do të dëgjojnë sirenat në kujtim të heronjve që vdiqën për lirinë e Bullgarisë.

Më 17 maj 1876, 6 orë para se Çeta e Hristo Botevit të shkelte në bregun e Kozllodujit, 28 kryengritës, të udhëhequr nga Vojvoda Tanjo Stojanov, kaluan Danubin dhe shkelën në tokën bullgare pranë fshatit Pozharevo të rrethit të Tutrakanit. Kjo është çeta e dytë e emigracionit bullgar në Rumani, e krijuar për të mbështetur Kryengritjen e Prillit,  e cila çoi në çlirimin e Bullgarisë nga zgjedha turke. Udhëtimi luftarak i çetës zgjati 11 ditë. Pas 3 betejash, Vojvoda Tanjo Stojanov vdiq dhe çeta u shpërbë.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Kampet romake dhe lojërat e gladiatorëve në Festivalin e Trashëgimisë së Lashtë të Shqiponjës së Danubit

Edicioni i 18-të i Festivalit të Trashëgimisë së Lashtë "Shqiponja e Danubit" do të mbahet nga 14 deri më 16 qershor në dy vende në rajonin e qytetit Pleven - në koloninë Ulpia Escus afër fshatit Gigen dhe në kalanë romake "Ad Putea" afër fshatit..

botuar më 24-06-14 6.45.PD

Historia e Plovdivit të lashtë dhe të përjetshëm merr jetë në një festival ndërkombëtar

Festivali Ndërkombëtar "Plovdiv - i lashtë dhe i përjetshëm: histori, etnologji, kulturë dhe art" hapet më 14 qershor dhe do të zgjasë deri më 16 qershor. Në veprimtarinë e organizuar nga Shoqata për Rikrijimin Historik “Filipopoll” priten..

botuar më 24-06-14 5.55.PD
Foto: Shoqëria Shkencore e studiuesve në gjuhën dhe kulturën bullgare në Republikën e Moldavisë

Bullgarët në Moldavi përkulen para bëmës së Hristo Botevit dhe heronjve të Bullgarisë

A e dini se në kryeqytetin moldavian Kishinau ka një rrugë me emrin Hristo Botev? Pikërisht aty, rreth tre kilometra larg qendrës së qytetit, qëndron një monument mbresëlënës i poetit, revolucionarit dhe figurës publike bullgare, i cili vdiq..

botuar më 24-06-01 11.05.PD