Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kazanllëk është i mbushur me të ftuar për Festën e Trëndafilit

Foto: BGNES

Ka interesim të madh për edicionin e 121-të të Festës së Trëndafilit në qytetin e Kazanllëkut (Bullgaria Qendrore), tha për BTA nënkryetarja e bashkisë Srebra Kaseva.

Agjencitë turistike kanë deklaruar vizita të grupeve nga e gjithë bota. Për festat e 31 majit, 1 dhe 2 qershorit, akomodimi në qytet është i rezervuar plotësisht akoma në muajin mars. Do të ketë vizita edhe të delegacioneve nga qytetet e binjakëzuara të Kazanllëkut.

 “Do të kemi delegacione nga Koreja e Jugut, Kina, Maqedonia e Veriut dhe Greqia. Një interes të madh kanë shfaqur edhe ambasadat e huaja në Bullgari. Ka dëshira të konfirmuara nga ambasadorë të shumtë që do të jenë këtu gjatë ditëve festive”, thotë Kaseva. Në procesionin final më 2 qershor do të mblidhen 5500 pjesëmarrës. Më 31 maj, në një ceremoni solemne do të kurorëzohet Mbretëresha e 56-të e Trëndafilit. Këtë vit ajo është Nedelina Nedellçeva.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 qershorin

Gjatë natës moti do të jetë kryesisht i kthjellët, në shumicën e zonave - pothuajse i qetë. Ditën e premte do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë. Në gjysmën lindore të vendit do të fryjë erë e dobët deri mesatare nga drejtimi..

botuar më 24-06-20 7.45.MD
Tre mitropolitët nga të cilët do të zgjidhet Patriarku Bullgar (nga e majta në të djathtë): Gavriill Lovçanski, Grigorij Vraçanski dhe Daniill Vidinski

Sinodi i Shenjtë zgjodhi tre mitropolitët nga të cilët do të zgjidhet Patriku bullgar

Pas një mbledhjeje të gjatë disa orëshe, Sinodi i Shenjtë zgjodhi tre mitropolitët mes të cilëve duhet të zgjidhej patriku i ri bullgar. Këta janë Mitropoliti i Loveçit Gavriill, Mitropoliti i Vracës Grigorij dhe Mitropoliti i Vidinit Daniill...

botuar më 24-06-20 6.12.MD
Nikollaj Denkov

Nikollaj Denkov, PP-DB: Kabinetet e ekspertëve janë një gjethe fiku

Ish-kryeministri Nikollaj Denkov nga PP-DB konfirmoi se koalicioni nuk do të mbështesë një kabinet me mandatin e parë dhe të dytë dhe është kundër idesë së ITN për një qeveri eksperte me mandatin e tretë. “Kabinetet e ekspertëve, në të cilat nuk ka..

botuar më 24-06-20 4.59.MD