Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 12 qershorin

Në 10 rajone në veri ka kod të verdhë për reshjet, në 12 rajone të tjera në jug dhe përgjatë detit paralajmërimi është për vapë

Foto: BGNES

Ditën e mërkurë do të jetë me diell deri në mesditë. Më pas do të mbajë vranësira vende-vende në veri të Bullgarisë dhe në male me reshje shiu dhe bubullima. Në mbrëmje do të ketë reshje shiu edhe në juglindje. Ka kushte breshëri. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16 dhe 22°, në Sofje 16°. Maksimumi do të jetë nga 29 në 38°, në kryeqytet 31°.

Në Detin e Zi do të mbajë mot me diell, pas mesditës do të ketë vranësira dhe vende-vende reshje shiu. Temperaturat e ajrit do të jenë 28-33°. Uji i detit është 22-24°. Eksitimi i detit do të jetë 2 ballë.

Mbi malet do të mbajë diell deri në mesditë, më pas do të ketë reshje lokale dhe erë të fortë në kreshta. Temperatura maksimale në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 27°, në 2000 m deri në 17°.

Ditën e enjte do të jetë e ngrohtë, moti do të mbetet i pandryshuar.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bukuria e ëmbël në Etyde të Sheqerta në Zllatograd

Më 15 dhe 16 qershor, Zlatograd mirëpret edicionin e 8-të të Asamblesë së Sheqerit "Bullgaria ime". Do të mbahet një takim kombëtar i pastiçerëve dhe dekoruesve bullgarë. Do të hapet edhe ekspozita “Arti i sheqerit: Etydet e sheqerta në Zllatograd”...

botuar më 24-06-15 10.40.PD

Parashikimi i motit për 15 qershorin

Të shtunën e datës 15 qershor do të mbajë mot kryesisht me diell. Në orët e paradites vende-vende në rrafshnalta dhe ultësira dukshmëria do të jetë e zvogëluar. Pas mesditës, kryesisht mbi zonat lindore dhe malore do të zhvillohen vranësira, por nuk..

botuar më 24-06-14 7.40.MD
Atanas Zaprjanov

Qeveria e përkohshme po punon për paketën e ardhshme të ndihmës për Ukrainën

Qeveria e përkohshme po punon për të formuar paketën e ardhshme të ndihmës për Ukrainën, tha për BNR ministri i mbrojtjes Atanas Zaprjanov pas përfundimit të një takimi të ministrave ushtarakë të vendeve të NATO-së. I pyetur për të komentuar fjalët e..

botuar më 24-06-14 6.17.MD