Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ekspozitë në Sofje paraqet artefakte 7000-vjeçare nga Kriporja në Provadia

Foto: Presidenca

Kur njeriu e njeh historinë, mund të luftojë që gjërat e mira të përsëriten dhe të këqijat të mos përsëriten. Me këto fjalë, ministri në detyrë i kulturës, Najden Todorov, hapi ekspozitën "Zotërinjtë e kripës: Provadia - Kriporja (5600-4350 p.e.s.)" në Institutin Arkeologjik Kombëtar. Ministri tregoi se i kishte zili arkeologët që mund të mbanin në duar artefakte që ishin edhe në duart e njerëzve të tjerë të 7000 viteve më parë. Kjo do të thotë se ne jetojmë në një trevë ku njerëzimi ka pasur zhvillimin e tij shumë më parë se në vende të tjera të botës, komenton Todorov.

Vendi ynë fsheh pasuri të pashtershme, të cilat duhet t'ua lëmë trashëgim brezave, por edhe të tërheqim gjithnjë e më shumë turistë drejt tyre, theksoi në hapje nënpresidentja Ilijana Jotova. Ekspozita e përkohshme paraqet mbi 530 gjetje të zbuluara gjatë studimit 20-vjeçar të minierave të kripës dhe qendrës urbane Provadia-Kriporja.

Lexoni më shumë:
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

A e dini se çfarë është një "fillton"?

Në vitin 2009, bashkatdhetari ynë Anton Orush solli koleksionin e tij kushtuar teknologjisë bullgare. Ndër eksponatet në të ka televizorë, radio, pajisje kuzhine, kompjutera, telefona, pajisje për lëshim faturash etj. Gradualisht, ky pasion i tij e shtyu..

botuar më 24-07-20 10.30.PD
Monumenti i Vasill Levskit në Karllovo

Bullgaria shënon 187 vjetorin e lindjes së Apostullit të Lirisë - Vasill Levski

Vetëmohimi, ndershmëria, trimëria dhe besimi në të drejtën e lirisë kombëtare dhe në një jetë të denjë. E gjithë kjo personifikon një nga heronjtë më të dashur kombëtar bullgar - Vasill Levski . Më 18 korrik të këtij viti Bullgaria shënon 187 vjet..

botuar më 24-07-18 6.35.PD
Teodora Dimova

Biseda për të kaluarën komuniste po bëhet gjithnjë e më e domosdoshme për të mbrojtur fëmijët tanë

Bullgaria vazhdon të jetë i vetmi vend europian që nuk ka memorial për viktimat e regjimeve totalitare. Ky fakt i turpshëm, që shënoi statusin modern të shoqërisë sonë si një ulçerë e pashëruar prej kohësh, u kujtua edhe këtë vit më 1 qershor, kur qindra..

botuar më 24-07-17 7.30.PD