Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 15 qershorin

Mbulesa e reve çahet dhe shiu ndalon

Foto: BGNES

Të shtunën e datës 15 qershor do të mbajë mot kryesisht me diell. Në orët e paradites vende-vende në rrafshnalta dhe ultësira dukshmëria do të jetë e zvogëluar. Pas mesditës, kryesisht mbi zonat lindore dhe malore do të zhvillohen vranësira, por nuk do të ketë reshje. Në gjysmën verilindore të vendit do të fryjë erë e lehtë veriperëndimore, ndërsa në jugperëndim pothuajse e qetë. Temperaturat e ditës do të rriten lehtë dhe maksimalet do të lëvizin ndërmjet 26° dhe 31°, në Sofje - rreth 26°.

Në zonat malore do të mbajë mot kryesisht me diell, pas mesditës me vranësira. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore. Temperatura maksimale në 1200 metra do të jetë rreth 21°, në 2000 metra – rreth 14°.

Do të mbajë mot kryesisht me diell përgjatë Detit të Zi. Dukshmëria vende-vende do të jetë e zvogëluar gjatë orëve të mëngjesit. Pas mesditës do të zhvillohen vranësira, por nuk do të ketë reshje. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 25 deri në 27 gradë. Temperatura e ujit të detit është 22°-25°. Eksitimi i detit do të jetë 1-3 ballë.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 23 korrikun 2023

Gjatë natës , kryesisht në Bullgarinë Verilindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësisë dhe në disa rajone reshje të shkurtra shiu me bubullima. Në pjesën tjetër të vendit do të jetë kryesisht i kthjellët. Do të fryjë erë e lehtë nga..

botuar më 24-07-22 7.25.MD
Atanas Zaprjanov

Bullgaria është gati me një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën

Formimi i paketës së radhës të ndihmës për Ukrainën është në fazën përfundimtare dhe ajo mund t'i paraqitet Këshillit të Ministrave sot. Këtë e bëri të ditur ministri në detyrë i mbrojtjes Atanas Zaprjanov, i cili mori pjesë në konferencën me rastin e..

botuar më 24-07-22 5.33.MD
Kristian Vigenin

Nëse BSP merr mandatin e tretë, do të përpiqet të formojë një kabinet ekspertësh

Rikthimi i mandatit të dytë nuk ishte i papritur, komentoi nënkryetari i BSP-së Kristian Vigenin. Sipas tij, formimi i një qeverie në kuadër të Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor është gjithnjë e më i vështirë për t'u arritur. Gjithsesi,..

rinovuar më 24-07-22 5.23.MD