Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një festë e livandës na zhyt në bukurinë qetësuese të fshatit Sredno Gradishte

4
Foto: lavenderforum.bg

Edicioni i dhjetë i Festivalit Kombëtar të Lavandës zhvillohet më 14 dhe 15 qershor në fshatin Çirpan të Sredno Gradishtes. Janë disa nga plantacionet më të vjetra të livandës në vend, të cilat kanë ekzistuar për më shumë se 80 vjet. Koncepti i festës është të japë ndjesinë e “urban chic” në mjedisin baritor të Maleve të Mesme dhe në veçanti në fshatin piktoresk të Sredno Gradishtes, shpjegon për BTA Nina Gerginova, kryetarja e shoqatës “Festivali Kombëtar i Lavandës”.


Motoja e festivalit është "Jetesë e shëndetshme dhe miqësore me natyrën".
Programi dyditor filloi me performancën muzikore-skenike të Mariana Popovës dhe Veselin Pllaçkov dhe shfaqjen “Fajtorët” më 14 qershor. Të shtunën, vizitorët do të jenë në gjendje të eksplorojnë një pazar me livando dhe produkte organike, duke përfshirë një shumëllojshmëri të gjerë mjalti dhe vajra esencialë. "Rruga e Shëndetit" përmes plantacioneve të bukura të livandës do t'i çojë mysafirët e festivalit në fshatin fqinj Izvorovo në një bletore organike, ku do të ketë një demonstrim të heqjes së piteve nga kosherja. Një vizitë në një distileri vaji livando është pjesë e atraksioneve të planifikuara për mysafirët e fshatit.

Festivali Kombëtar i Lavandës filloi në vitin 2014. Ai mbledh në një vend prodhues, agrospecialistë, fermerë dhe sipërmarrës. Tradita dikton që në ekspozitat e festivalit duhet të jenë të pranishëm prodhimet butike - parfumerë, ferma të vogla organike, distileri, ferma bletësh, praktika alternative, si dhe artistë, piktorë dhe artizanë.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Foto: BGNES (arkiva), Bashkia Çirpan, lavenderforum.bg

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina Bello



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Galeria

Më shumë nga rubrika

Një tren turistik me vagonë retro do të udhëtojë në linjën e binareve të ngushta në korrik

Një tren special me vagonë ​​retro do të udhëtojë çdo të shtunë dhe të diele gjatë korrikut në një itinerar nga stacioni Septemvri deri në stacionet Velingrad dhe Cvetino dhe në drejtim të kundërt me rastin e Festave të 51-ta Kulturore të Velingradit...

botuar më 24-07-02 3.52.MD

Cila është shija e Bullgarisë - kuzhina si pjesë e kartës sonë turistike

Byreku (banica) dhe Sallata jonë“Shopska” kanë qenë më shumë se një herë në pozitat kryesore të renditjeve gastronomike botërore. Por kuzhina kombëtare bullgare nuk përbëhet vetëm nga këto dy gjellë, qebapët , patatet e skuqura me djathë..

botuar më 24-06-30 10.05.PD
facebook.com/kreposttamogilitsa

Një pamje e re magjike drejt shpateve të Rodopeve Perëndimore

Në kulmin e verës, ne kërkojmë freski në male, dhe muajt korrik dhe gusht janë më të ngarkuarit për hotelet dhe vendet e akomodimit përgjatë rrjedhës së sipërme të Ardës. Një pamje e re panoramike do të tërheqë pushuesit përgjatë shtigjeve të Rodopeve..

botuar më 24-06-29 8.30.PD