Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 21 qershorin

Ditë me diell dhe përsëri e nxehtë me një paralajmërim për temperaturë të lartë

Foto: BTA

Gjatë natës moti do të jetë kryesisht i kthjellët, në shumicën e zonave - pothuajse i qetë. Ditën e premte do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë. Në gjysmën lindore të vendit do të fryjë erë e dobët deri mesatare nga drejtimi lindor-verilindor, në pjesën perëndimore do të jetë pothuajse e qetë. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 33° dhe 38°, në Bullgarinë Lindore pak më të ulëta, në Sofje rreth 33°.

Në Detin e Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë mesatare nga drejtimi lindor-verilindor. Temperaturat maksimale do të jenë 24°-26°. Temperatura e ujit të detit është 24°-25°, në veri të Shabllës - 21°. Eksitimi i detit do të shtohet dhe pas drekës do të jetë 3 ballë.

Do të mbajë mot kryesisht me diell në zonat malore. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga verilindja. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 metrash do të jetë rreth 28°, në 2000 metra - rreth 20°. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

BALKAN RUN 2024 po afron - një maratonë deri në majën më të lartë të malit Stara Pllanina

Vrapimi malor BALKAN RUN 2024 deri në majën e më të lartë të malit Stara Pllanina - Botev dhe kthimi zhvillohet këtë të diel, më 21 korrik 2024, përgjatë një traseje prej 41 kilometrash me fillim/mbarim në qytetin Karllovo. Traseja është Rruga..

botuar më 24-07-20 4.20.MD

Festivali Ndërkombëtar i Folklorit mbahet në qytetin Veliko Tërnovo

Afro 340 pjesëmarrës nga vende të kontinenteve të ndryshme do të ngjiten në skenën e Teatrit Veror në parkun "Marno Pole" në qytetin Veliko Tërnovo për të prezantuar ngjyrat e traditave të tyre. Në këtë veprimtari shumëngjyrëshe folklorike do..

botuar më 24-07-20 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Do të jetë me diell deri në mesditë të së shtunës . Pas mesditës do të ketë vranësira dhe deri në mesnatë në shumë vende do të ketë reshje shiu të shkurtër por intensiv me bubullima. Në veriperëndim ka rrezik për breshër. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-19 7.45.MD