Programi i ditës

author: Allbena Bazovska

Marshi "Druzhna pesen" – një emblemë muzikore e festimeve të Ditës së 1 Majit në të kaluarën

Pavarësisht ndryshimeve socio-politike në fund të viteve '90 të shekullit të XX, të cilat "ri dizajnuan" kalendarin zyrtar të festave të bullgarëve, Dita e Punës - 1 maji, festohet me solemnitetin e duhur. Dhe sot e kësaj dite shumë njerëz e..

01.05.22 06:45 |

Simfonia e Parë nga Petko Stajnovi do të tingëllojë për herë të parë që prej gjysmë shekulli e këtej

Muzikantë të njohur nga Filarmonia e Sofjes si dhe talent të rinj nga Filarmonia “Pionier” sot do të mbajnë një koncert në Sallën “Bullgaria” nën moton “Sup më sup”. Prej disa vitesh të dy orkestrat realizojnë bashkë programe interesante. Kësaj..

03.12.19 13:12 |

Praktika të dobishme dhe një spektakël unikal për ditën Ndërkombëtare të jogës

Më 21 qershor bota shënon për herë të pestë të radhës ditën Ndërkombëtare të jogës, të themeluar nga OKB-ja   në fund të vitit 2014, me propozim të Shri Naredra Modi-kryeministër i Indisë. Tek ne, festa çdo vit është gjithnjë e më e gjerë, kurse..

14.06.19 14:53 |
“Nestinarka” nga Marin Goleminovi, ekzekuton baleti “Arabesk”

“Asgjë nuk mund të mbetet pa u vënë re kur është lidhur me synimin drejt muzikës dhe bukurisë”

Akad. Marin Goleminov është ndër personalitetet, që kanë lënë gjurmë të madhe në kulturën tonë kombëtare. Kompozitor, dirigjent, profesor shumëvjeçar të instrumenteve muzikore, orkestrimit, kompozimit dhe dirigjimit, aktivist shoqëror dhe..

03.10.18 11:54 |

Këngëtarja e xhazit Maja Nova prezanton albumin e saj DAYS

Premiera bullgare është më 27 prill në Pallatin Kombëtar të Kulturës – Studio 5. Maja Nova tashmë prezantoi albumin e saj të ri në Singapor para një viti. Të mërkurën e kaluar – në Nju Jork, ku ajo po jeton. DAYS përmban 6 këngë të Majës dhe 4..

27.04.16 17:35 |