Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо щъркелите остават и през зимата

"Щъркелите остават да живеят в България и през зимата, защото намират храна. Тази промяна е сигурен знак и за промяната на климата", каза за РАДИО ВИДИН Нели Арабаджиева от "Зелени Балкани".

Белият щъркел (Ciconia ciconia) е изключително позната и обичана птица. Гнезди по покривите на църкви, къщи или електрически стълбове. Белият щъркел живее в доста обширен ареал от около 1 милион квадратни километра. Световната популация на вида се оценява на 500-520 хиляди птици, като в Европа гнезди над 75% от нея. Европейските щъркели са разделени на две географски популации, всяка от които използва собствен миграционен път и места за зимуване.
Западноевропейските се събират от Германия, Франция, Испания и Португалия и минават през Гибралтар, за да зимуват в западна и централна екваториална Африка. Щъркелите от източна Германия, Полша, Балтийските страни, Западна Русия и Балканите се събират по трасето "Via Pontica" по черноморското ни крайбрежие, през Босфора и Дарданелите, като зимуват в източна екваториална и южна Африка- Уганда, Конго, Танзания, Зимбабве чак до ЮАР. Белият щъркел е синантропен вид- привързан към човешките населени места и често гнезди в непосредствена близост до хората, като се изхранва по открити обработваеми земи или водни площи, мочурища, блата, оризища. За страната ни данните събрани в последните години от еколозите от "Зелени Балкани" сочат ръст от 6,3% на гнездящи двойки.

Днес започва Шестият Фестивал на белия щъркел в пловдивското село Белозем- обявено през 2005 година за "Европейско село на Белия щъркел". В Парка на белия щъркел в центъра на селото музикални и танцови състави на училища и детски градини от община Раковски представят на гостите на този празник как човекът и заобикалящата го природа могат да живеят в разбирателство. Читалище "Просвета" и кметство село Белозем в партньорство със "Зелени Балкани", община Раковски, и Министерството на културата имат за цел да популяризират опазването на емблематичните за района птици.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42