Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо щъркелите остават и през зимата

"Щъркелите остават да живеят в България и през зимата, защото намират храна. Тази промяна е сигурен знак и за промяната на климата", каза за РАДИО ВИДИН Нели Арабаджиева от "Зелени Балкани".

Белият щъркел (Ciconia ciconia) е изключително позната и обичана птица. Гнезди по покривите на църкви, къщи или електрически стълбове. Белият щъркел живее в доста обширен ареал от около 1 милион квадратни километра. Световната популация на вида се оценява на 500-520 хиляди птици, като в Европа гнезди над 75% от нея. Европейските щъркели са разделени на две географски популации, всяка от които използва собствен миграционен път и места за зимуване.
Западноевропейските се събират от Германия, Франция, Испания и Португалия и минават през Гибралтар, за да зимуват в западна и централна екваториална Африка. Щъркелите от източна Германия, Полша, Балтийските страни, Западна Русия и Балканите се събират по трасето "Via Pontica" по черноморското ни крайбрежие, през Босфора и Дарданелите, като зимуват в източна екваториална и южна Африка- Уганда, Конго, Танзания, Зимбабве чак до ЮАР. Белият щъркел е синантропен вид- привързан към човешките населени места и често гнезди в непосредствена близост до хората, като се изхранва по открити обработваеми земи или водни площи, мочурища, блата, оризища. За страната ни данните събрани в последните години от еколозите от "Зелени Балкани" сочат ръст от 6,3% на гнездящи двойки.

Днес започва Шестият Фестивал на белия щъркел в пловдивското село Белозем- обявено през 2005 година за "Европейско село на Белия щъркел". В Парка на белия щъркел в центъра на селото музикални и танцови състави на училища и детски градини от община Раковски представят на гостите на този празник как човекът и заобикалящата го природа могат да живеят в разбирателство. Читалище "Просвета" и кметство село Белозем в партньорство със "Зелени Балкани", община Раковски, и Министерството на културата имат за цел да популяризират опазването на емблематичните за района птици.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40