Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Снимка: Светослав Цветанов

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно сътрудничество с централната власт, поемането на отговорности и взимането на трудни решения. Проблемите пред общините са изключително много и са свързани с инфраструктурата, с недостига на бюджетни средства за издръжка на администрацията, както и осигуряване на социални услуги, за поемане на разходи за финансови корекции, които се налагат от проектите, по които българските общини кандидатстват. Според много от кметовете на населени места в Северозапада отиването на поредни парламентарни избори ще бъде допълнително натоварване, защото цялата тежест по организиране и провеждане на изборите пада на българските общини. Това ангажира времеви и човешки ресурс и спъва нормалната работа на общинските администрации по места.

Един от най-големите проблеми за работата на Община Видин е свързан с повишението ни минималната работна заплата от 1 януари 2025 година. Това каза за Радио ВИДИН Мартин Дончев, заместник-кмет по финансово-стопанската дейност, бюджет и икономическо развитие на общината.

"Най-краткосрочният въпрос, който трябва да се реши е проблемът с минималната работна заплата, защото по закон от 1 януари общините трябва да я повишат. В нашата Община това ще струва около 1.5 милиона лева на бюджета - сума, която ние, след като няма национален бюджет, означава, че ще трябва да харчим 1/12 от миналогодишния ни бюджет. Това със сигурност ще означава, че ще трябва да отрежем някои разходи, а това винаги е проблем." 

Кметът на Община Белоградчик Боян Минков преди дни направи отчет за свършеното от него и екипа му за изминалата първа година от управлението им. Според него липсата на редовно правителство остава сериозен проблем особено за по-малките общини в Северозапада.

"Много е трудно да се работи в ситуацията на служебно правителство, на непрекъснати избори. Наистина на всички ни дотегна това непрекъснато безвремие и липсата на смелост в министрите да поемат отговорност и да подписват важни документи, от което страдат общините, особено малките общини, които нямат особен ресурс от местни приходи. Надяваме се най-после да проявят разум политиците, да съставят правителство и да заработи държавата, защото ако отидем за пореден път на избори, наистина това ще затрудни работата на общините в България и от това страдат обикновените хора. Това, което зависи от нас, го правим и то по перфектен начин, а това е чистотата на града, зимното поддържане и тук нямаме никакви проблеми. Преди дни падна и първият сняг и ние реагирахме светкавично" - подчерта Боян Минков.

Община Бойница е една от активните малки общини в Северозападна България. Разговаряхме с дългогодишния кмет на населеното място Анета Генчева:

"При всички положения трябва да имаме редовно правителство, защото от преди 3-4 години сме изпаднали в безтегловност, защото няма стабилност и това естествено се отразява на общините. Най-големите ни опасения са свързани с проектите, защото 2024 година с държавния бюджет ни заложиха 650 хиляди лева за едно стрелбище, ние си актуализирахме проектите, започнахме го и в момента го строим, без да са ни отпуснали нито една стотинка. Чакаме да ни извикат, за да подпишем споразумение в МРРБ, но там нещата протичат много мудно" - отбеляза Анета Генчева.

Според Иво Цветков, кмет на Община Бяла Слатина наистина има повод за притеснение заради липсата на редовно правителство. Това неминуемо се отразява негативно върху работата и на тази община в Северозапада.

"Няколко години без редовно правителство и наистина общините се чувстват ощетени. Това е една несигурност, една непредвидимост във финансите, в проектите, които общините изпълняват. Управляващите органи забавят своята работа, защото и те чувстват несигурност и това рефлектира и върху нас. Ето сега сме изправени пред приемането на бюджета за 2025 година. Ние приключваме годината с много работа, започнали сме много проекти като основен ремонт на гимназията, една детска градина в Бяла Слатина имаме по ДФ "Земеделие". Готови сме за зимния сезон, имаме сключени договори с фирми, които поддържат четвъртокласната пътна мрежа."

Попитахме видинчани ще се отрази ли според тях липсата на редовен кабинет върху работата на общинските администрации:

"И други години сме били така, 1/12 част ще има. Миналата година беше 1/12 част всеки месец, но това ще спъва работата. Не съм вътре, но имам приятел там и трябва да го питам. Служебното правителство не може да ги решава тия работи... Разбира се, че нещата са навързани. Служебното правителство затова е служебно, защото е временно. Оказва се, обаче, че служебните са по-трайни от другите... Нямаме нищо - нито бюджет, нито нищо. Нека бъде справедливо, за недостатъчно - винаги е недостатъчно." 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45