Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Що е то парамедик и има ли той почва у нас?

От няколко години в България се заговори за въвеждането на професията парамедик, каквато е практиката в много други държави. Тази идея разбуни духовете сред медицинските работници- най-вече сред работещите в "Спешна помощ". Дали професията на парамедика е приложима в български условия?

"Проблемът с парамедиците е сложен. Те няма да имат необходимата квалификация за справяне с всякакви ситуации- като реакция при усложнения от хронични заболявания, например. Те могат да окажат първа помощ в спешна ситуация, и ще бъдат безсилни в други ситуации"- каза за РАДИО ВИДИН д-р Любомир Виденов, завеждащ видинския филиал на Центъра за спешна медицинска помощ. Според него парамедиците ще бъдат помощници, които ще се отзовават само на спешни случаи. "Голяма част от населението ни е свикнало да вика лекари и фелдшери за всяко нещо"- каза още д-р Виденов.

За 4 юли бе насрочен Национален протест на фелдшерите. Във Видин той трябваше да се проведе пред сградата на Областната администрация. Ваня Георгиева, фелдшер в Центъра за спешна медицинска помощ във Видин бе сред организаторите.

"Искаме да се узакони профила ни като лекарски асистенти, да имаме самостоятелна съсловна организация и да можем да продължаваме обучението си в медицински институти"- каза Ваня Георгиева. Тя посочи, че професията на фелдшера е от значение за достъпа до първична здравна помощ в малките населени места.

 
В момента Асоциацията на специалистите по здравни грижи е представител на фелдшерите. "Ние сме доставчици на медицински услуги, а не специалисти по здравни грижи"- каза Ваня Георгиева, и допълни, че трябва да има съсловна организация, която да защитава интересите на фелдшерите. "Радваме се, че много организации, между които Българския лекарски съюз, пациентската организация, Съюза на фармацевтите и профсъюзите ни подадоха ръка, получи се раздвижване на обществената нагласа, от което ще спечелят пациентите"- допълни Ваня Георгиева.

Протестните действия бяха отменени, заради постигнато споразумение между Министерството на здравеопазването и Съюза на фелдшерите да бъде създадена работна група за решаване на исканията. Реални резултати се очакват след среща на работната група към Здравното ведомство наесен.

Иначе почти 61% от хората в страната смятат, че не е нужно при всяка ситуация да има лекар в екипите на спешна помощ. Това показват резултатите от приключилата анкета на сайта на министерството на здравеопазването. Малко над 33% от анкетираните не намират за удачно включването на парамедици в спешната медицинска помощ. Останалите почти 6% от участниците не могат да преценят дали това е необходимо.

 
Въвеждането на парамедици се предвижда в Проекта на Концепцията за развитие на "Спешната медицинска помощ в България". Това ще доведе до подобряване на кадровия дефицит в системата, се посочва в Проекта. Най-просто казано, парамедиците са добре обучени хора, които ще оказват първа помощ и ще поддържат живота на пациентите до пристигането им в болница. За да могат да вършат тази дейност, парамедиците ще изкарат курсове - 2 години в акредитирани структури.

Преди месец, по време на парламентарния контрол, министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов заяви, че фелдшерите, работещи в "Спешна помощ", не трябва да се чувстват застрашени. Парамедиците няма да ги заменят, а ще ги наследят в работата им. Тогава министърът уточни, че от 10 години у нас не се обучават фелдшери, защото такава професия не съществува в ЕС. Затова към момента възрастовото им разпределение е такова, че всеки трети, работещ в системата, ще я напусне по обективни причини в следващите няколко години. "Парамедиците няма да отнемат мястото и ролята на фелдшерите и останалите медицински специалисти в момента, а ще компенсират недостига от човешки ресурс в системата за спешна медицинска помощ и ще осигурят по-ефективното им използване за в бъдеще", каза здравният министър.
По публикацията работи: Александър Русев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00