Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мъртва риба изплува в езерото Рабиша

"Много са... Сигурно са милиони, а може би и милиарди мъртви рибки..."- разказва 14-годишният Денислав от село Рабиша пред Лидия Каменова- кореспондент на БНТ за Видин. Рибари и жители на селото потърсиха съдействието на медиите, за да заявят тревогата си от сполетялата ги екологична катастрофа.

"От години ловя риба. Обикалял съм доста водоеми, но такова нещо виждам за първи път... ВЕЦ-ът отсреща не работи- не може да е от него. Нямам обяснение..."- коментира Веселин Костов, дългогодишен рибар.

"От около 2-3 години има много миди, за които рибаритте твърдят, че били нещо токсични и от тях рибата умира... Не зная Ловно-рибарският съюз ли, Министерството на земеделието ли, но някой трябва да се поинтересува от проблема! Както за мидите, така и за пускането на ВЕЦ-а, който работи точно в размножителния период, когато нивото на водата трябва да е относително устойчиво, за да може рибата да си хвърли хайвера, малките рибки да се излюпят и да започнат да растат"- обясняват рибарите.

 

"Бракониери ловят с ток! Сега са изплували малките мъртви риби. До ден-два ще изплува и по-едра мъртва риба... Елате пак да видите- да те заболи душата..."- казва един от старите рибари.

"Ти като идеш на нашето езеро да си ф`анеш две-три рибета за у дома, за децата ти, че те ф`анат и че ти напишат акта! А тиа, къде избиват..., за тех нема нищо! Нали знаеш? За кокошката- панделата, а за милионерите..."- включват се в разговора и други рибари.

 

 

Местните хора признават, че природата им е дала богатства в изобилие- пещерата Магура, езерото Рабиша, уникалните скали край Белоградчик, но и с болка споделят:

"Ако би могло да се вземат и Пещерата, и Езерото, отдавна да са ги протъргували в чужбина! Те обаче са дарение от природата и ние сме богати."

 

Жителите на село Рабиша са убедени, че ако езерото им се стопанисваше от община Белоградчик, контролът би бил по-сериозен и проблемите по-малко.

"Мъртви риби изплуват от водите на езерото Рабиша за втори път. И в двата случая това се случва след проливен дъжд. Инспекторите от РИОСВ Монтана измериха съдържанието на кислород във водата в присъствието на нашия екип. При норма 4 мл/л, съдържанието бе 8 мл/л. За съжаление се оказа, че няма оторизиран орган, който да изследва мътвата риба... Нашият екип изпрати проби на специализирана лаборатория в София. Очакваме резултатите най-рано след седмица..."- обобщи тревогите на хората от Рабиша колегата от БНТ Лидия Каменова.

По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10