Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Остатъчни количества пестициди в малките рибки в Рабишкото езеро

Наличие на пестициди в малките рибки в езерото Рабиша- това са показали резултатите от изследванията на Националния диагностичен научно-изследователски ветеринарно-медицински институт. Областният управител на Видин Пламен Стефанов свика заседание, на което да бъдат разисквани причините, довели до измирането на голямо количество. На съвещанието присъстваха представители на ИАРА, РИОСВ-Монтана, "Напоителни системи", на Областната дирекция по безопасност на храните и на полицейското управление в Белоградчик.

"Все още не са готови всички проби от екоинспекцията в Монтана, но към момента не са засечени отклонения от допустимите показатели. В рибките са засечени остатъчни количества пестициди"- каза за РАДИО ВИДИН Пламен Стефанов. Той посочи, че се изключва замърсяване на водата на езерото от повърхностни и отточни води. Ще бъде издирена лаборатория, която да направи допълнителни изследвания за разтворени във водата пестициди.

 
"Пробите са открили наличието на фосфорно органични съединения, които са забранени за употреба, но някои от тях все още се използват в България. Към момента не е наложително посевите да се третират с подобни инсектициди, защото няма нападение от неприятели, затова не е ясна появата им"- каза Сашка Георгиева- нач.-отдел "Контрол на продуктите за растителна защита и торене". Тя посочи, че всички стари и неизползвани продукти за растителна защита са старателно съхранени в ББ-кубове. "Няма как пестицидите да се просмукват в почвата"- категорична е Сашка Георгиева.

По 20, от общо 21 показателя, изследвани от екоинспекцията в Монтана, водата не показва отклонения. Предстоят изследвания и от лаборатория на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, за да се установи причината за измирането на рибата.

"Ако човек реши умишлено да замърси езерото с пестициди, е необходимо да изсипе 36 тона от тях във водата, за да се получи концентрация, която би довела до смъртта на рибата"- категорични са експертите. Едно от предположенията им е биологично замърсяване. Не е изключено измирането на малките рибки да е вследствие и на рязка промяна на температурата на водата.
По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10