Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-здравословна храна в детските градини през новата учебна година

Какво ще промени Наредбата за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детските заведения? Качеството на храната или таксите за детските градини? И кой ще плаща разликата?
Това са част от основните въпроси, които си задават родители, експерти и директори на детски градини. За да бъде приложена новата Наредба, съвместно трябва да работят общинските ръководства, директорите на детски градини и контролният орган- Регионалните здравни инспекции. Както и родителите. Храненето на децата у дома и сега е много по-различно от това, което предлагат детските градини, училищата и специализираните детски заведения.

 
"Наредбата за здравословно хранене на децата от 3 до 7 години, която влиза в сила от 15 септември ще осигури пълноценното хранене на децата в специализираните институции, където те пребивават по 24 часа. В детските градини наредбата ще се изпълнява в обем до 75%"- каза за РАДИО ВИДИН д-р Мариана Чавдарова началник Отдел "Профилактика на болестите и промоция на здравето" в Регионалната здравна инспекция във Видин.

"Здравословните храни са по-скъпи и най-вероятно ще трябва да се повиши месечната такса- с около 20-30 лева. Не е ясно кой ще покрие разликата, най-вероятно няма да е държавата. Съгласни сме да доплащаме, стига децата да се хранят здравословно"- това са част от мненията на загрижени за здравето на децата си майки.

"Ние и досега изпълняваме изискванията на РЗИ и предходните наредби. Новата наредба добавя едно следобедно- подкрепително хранене. При него децата ще получават плод. Храненето е част от престоя на децата в детската градина, затова и се стремим да ги обучаваме и възпитаваме, а не само да контролираме тяхното хранене", подчерта директорът на ЦДГ № 1 "Желязко поп Николов" във Видин Васка Здравкова.

За да бъде здравословно храненето на децата, те трябва да ядат по пет пъти на ден, се предвижда в Наредбата. Освен това в менюто им трябва да има поне по един представител на зърнените храни и картофите, зеленчуците, плодовете, млякото и млечните продукти, месото - птици, риба, яйца. Поне четири пъти в седмицата децата трябва да ядат пълнозърнест хляб, овесени ядки, жито, елда, просо. Във всички тестени и картофени изделия пък трябва да има малко мазнини, сол и захар. В градините няма да се дават кебапчета, кюфтета, карначета, наденици с високо съдържание на мазнини. Колбасите се забраняват за основни ястия. За сметка на това рибата трябва да присъства в менюто на децата поне веднъж седмично. Напитките също са важни за здравето. Затова децата ще трябва да консумират само питейна вода, бутилирани ниско минерализирани натурални води със съдържание на флуор до 1,5 мг/л, изворни и трапезни води. Соковете пък трябва да са 100% натурални, също така ще могат да пият млечни напитки, чай и боза. Основната цел е да се осигури здравословен начин на хранене и така да се намалят рисковите фактори за възникването на редица заболявания при децата като диабет тип 2, сърдечно-съдови и други заболявания. Статистиката сочи, че към момента 11,7 % от децата на 3-6 години са със свръхтегло, а 5,6 % са със затлъстяване. Тази тенденция се запазва във времето и се увеличава при децата в училищна възраст.

 
Но! Пътят от написването на една наредба до нейното прилагане в практиката, контролът по изпълнението й и отговорното отношение на родителите към здравето на децата, е процес на осъзнати действия от страна на институциите и родителите. Защото в училище Наредбата ще се спазва, но в следобедните часове на деня, след приключване на "учебния ден", всички сме виждали как малчуганите получават някоя от храните от т.нар. "забранителен списък"- с добавена сол, захар, майонеза и кетчуп, както и редица пържени, нездравословни храни.

Предстоят срещи на РЗИ с кметовете на общините в област Видин, директорите на училища и детски градини, както и на специализираните детски заведения. На тях ще бъдат уточнени детайлите по прилагането и контрола по изпълнението на Наредбата за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения.
По публикацията работи: Милен Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49