Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-здравословна храна в детските градини през новата учебна година

Какво ще промени Наредбата за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детските заведения? Качеството на храната или таксите за детските градини? И кой ще плаща разликата?
Това са част от основните въпроси, които си задават родители, експерти и директори на детски градини. За да бъде приложена новата Наредба, съвместно трябва да работят общинските ръководства, директорите на детски градини и контролният орган- Регионалните здравни инспекции. Както и родителите. Храненето на децата у дома и сега е много по-различно от това, което предлагат детските градини, училищата и специализираните детски заведения.

 
"Наредбата за здравословно хранене на децата от 3 до 7 години, която влиза в сила от 15 септември ще осигури пълноценното хранене на децата в специализираните институции, където те пребивават по 24 часа. В детските градини наредбата ще се изпълнява в обем до 75%"- каза за РАДИО ВИДИН д-р Мариана Чавдарова началник Отдел "Профилактика на болестите и промоция на здравето" в Регионалната здравна инспекция във Видин.

"Здравословните храни са по-скъпи и най-вероятно ще трябва да се повиши месечната такса- с около 20-30 лева. Не е ясно кой ще покрие разликата, най-вероятно няма да е държавата. Съгласни сме да доплащаме, стига децата да се хранят здравословно"- това са част от мненията на загрижени за здравето на децата си майки.

"Ние и досега изпълняваме изискванията на РЗИ и предходните наредби. Новата наредба добавя едно следобедно- подкрепително хранене. При него децата ще получават плод. Храненето е част от престоя на децата в детската градина, затова и се стремим да ги обучаваме и възпитаваме, а не само да контролираме тяхното хранене", подчерта директорът на ЦДГ № 1 "Желязко поп Николов" във Видин Васка Здравкова.

За да бъде здравословно храненето на децата, те трябва да ядат по пет пъти на ден, се предвижда в Наредбата. Освен това в менюто им трябва да има поне по един представител на зърнените храни и картофите, зеленчуците, плодовете, млякото и млечните продукти, месото - птици, риба, яйца. Поне четири пъти в седмицата децата трябва да ядат пълнозърнест хляб, овесени ядки, жито, елда, просо. Във всички тестени и картофени изделия пък трябва да има малко мазнини, сол и захар. В градините няма да се дават кебапчета, кюфтета, карначета, наденици с високо съдържание на мазнини. Колбасите се забраняват за основни ястия. За сметка на това рибата трябва да присъства в менюто на децата поне веднъж седмично. Напитките също са важни за здравето. Затова децата ще трябва да консумират само питейна вода, бутилирани ниско минерализирани натурални води със съдържание на флуор до 1,5 мг/л, изворни и трапезни води. Соковете пък трябва да са 100% натурални, също така ще могат да пият млечни напитки, чай и боза. Основната цел е да се осигури здравословен начин на хранене и така да се намалят рисковите фактори за възникването на редица заболявания при децата като диабет тип 2, сърдечно-съдови и други заболявания. Статистиката сочи, че към момента 11,7 % от децата на 3-6 години са със свръхтегло, а 5,6 % са със затлъстяване. Тази тенденция се запазва във времето и се увеличава при децата в училищна възраст.

 
Но! Пътят от написването на една наредба до нейното прилагане в практиката, контролът по изпълнението й и отговорното отношение на родителите към здравето на децата, е процес на осъзнати действия от страна на институциите и родителите. Защото в училище Наредбата ще се спазва, но в следобедните часове на деня, след приключване на "учебния ден", всички сме виждали как малчуганите получават някоя от храните от т.нар. "забранителен списък"- с добавена сол, захар, майонеза и кетчуп, както и редица пържени, нездравословни храни.

Предстоят срещи на РЗИ с кметовете на общините в област Видин, директорите на училища и детски градини, както и на специализираните детски заведения. На тях ще бъдат уточнени детайлите по прилагането и контрола по изпълнението на Наредбата за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения.
По публикацията работи: Милен Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00