Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И тръгна човекът с бавни стъпки към Дома Господен...

На празника "Въведение Богородично" гост в "Калейдоскоп" бе игуменът на Раковишкия манастир архимандрит Антим, за да си говорим за изгубените и оцелелите традиции; за любовта и търпението, с които стъпка по стъпка можем да си върнем чувството за принадлежност към голямото християнско семейство; за спомените от детството- с аромат на билков чай, разтопен восък и борови иглички; за любопитството, но и смирението, с които някога нашите прадядовци и прабаби са ходили на Божи гроб и са ставали хаджии; за модерните днес поклоннически пътувания, познати ни повече като "поклоннически туризъм"... Темата за чуждите туристи ни отвежда и до още нещо- как в западната традиция малкият човек още от люлката знае, че Бог е добър, че чува нашите молитви и ни пази в трудни дни. А у нас тази ритуалност- на личните сутрешна и вечерна молитва, на неделните семейни служби и на благодарствената молитва пред празничната трапеза- за жалост е прекъсната... Как да намерим този вътрешен път към вярата, ако сме се изгубили в динамиката на настоящето?
 
 
 
 
 
"Семейството е най-важно", казва архимандрит Антим- един духовник, за когото нашият Раковишки манастир е истинският му дом. Игуменът не просто е стопонин на манастира- той живее чрез и за него. Той е човекът, който поддържа огъня, за да има къде да се подслоним в студа, да протегнем ръце към светлика и да стоплим душите си.
 
РАДИО ВИДИН ПРИПОМНЯ:
Раковишкият манастир "Св. Троица" е разположен в Западна Стара планина, под връх Черноглав, на около 4 км. от село Раковица и на около 50 км. западно от Видин. Намира между селата Киреево и Раковица, почти до сръбската граница.
 
Основан е през Средновековието, като единствената сграда, оцеляла от тогава, е старата църква- датирана между 12-14 век. Останалата част от манастира е разрушавана неколкократно по време на османското владичество, а за последен път обителта е била плячкосана в началото на 19 век, по време на бунта, ръководен от Осман Пазвантоглу.
Тук през 1848 година е открито първото светско педагогическо училище в Северозападна България. Манастирът е бил център на националноосвободителните борби на българския народ.
Тук водачите на народно-освободителните организации от Кулско, Видинско, Белоградчишко и Ломско вземат решение за въстание- останало в историята като Видинското (Белоградчишкото) въстание от 1850 година.
 
 
 
 
 
 
След Освобождението в памет на загиналите във въстанието тук е построена нова църква, с долепена до западната й страна висока камбанария.

Раковишкият манастир е действащ и представлява комплекс от две църкви, жилищни и стопански сгради.
 
Главната църква "Св. Троица" е построена между 12 и 14 век и принадлежи към кръстокуполния тип храмове с вписан кръст и едноделен притвор.
През 1825 година църквата е обновена и изографисана от тревненските живописци Кръстьо Захариев и Досьо Коев. Ограниченото пространство на църквата наложило пестеливия подбор на теми- "Богородица Ширшая Небес", "Христос Вседържател", "Поклонение на жертвата", "Страшният съд" и др.
 
 
 
След външната реставрация през последните месеци, каменната църква се разкрива в своя достолепен архаичен вид.
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40