Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За смисъла на понятието "лекарска грешка"

Темата на рубриката "Абсурдизми" тази седмица- какво се съдържа в понятието "лекарска грешка". Има ли по-абсурдно от това млади родилки да загинат, отивайки да дадат живот?! А през последните два месеца починаха четири родилки... Реших да повторя отново техните имена, защото те не бива да бъдат забравяни.
 
Черната серия на починалите родилки в София започна на 12 септември. Тогава 19-годишната студентка Деяна Георгиева роди момченце в "Шейново". Месец по-късно, на 24 октомври, младата жена умря. Разследването доказва, че Деяна е починала от сепсис, след като е лекувана неадекватно и е прехвърляна между 4 болници!... Две от тях- "Шейново" и "Пирогов", бяха глобени.
На 21 ноември в "Шейново" почина втора родилка- Надежда Узунова, на 35 години. Според близките й тя била връщана 2 пъти да се разхожда, защото нямала разкритие, но не се "сетила", че трябва да плати за избор на екип... Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов призна, че жената е била размотавана. Той предложи санкциите, които болниците плащат при смърт на пациент, да бъдат увеличени десетократно.
 
Две родилки починаха в общинската Първа акушеро-гинекологична болница "Св. София", известна и като "Тина Киркова". Трийсетинагодишната Даниела умря на 28 ноември на операционната маса, след секцио. Бебето й е живо и здраво. Единственото, което от клиниката казали на роднините към късния следобед е, че е възникнал проблем с белите дробове на родилката. В същата болница умря и 23-годишна родилка от ромски произход. От бившата "Тина Киркова" обясниха, че причината за смъртта й е сърдечен, а не гинекологичен проблем.
 
Обществената чувствителност към проблема ескалира в протести. За пореден път на улицата излязоха пострадали от лекарски грешки- близки на починали родилки и новородени. Протестът бе обявен за национален, но получи подкрепа единствено в София. Това бе вторият протест за последните седмици.
Този път протестиращите поставиха конкретни искания:

*Коренна промяна на съществуващата система на съдебно-медицинските експертизи: създаване на регистър на лекарските грешки и специализирани съдии и прокурори.
*Създаване на рейтинг на лечебните заведения.
*Промяна на системата за избор на екип.
*Създаване на фонд за обезщетения на увредени пациенти.

Ще продължат ли протестите? Хората, които протестираха срещу лекарските грешки, заявиха готовност да се борят за каузата си не само с протести, а и с писма до различни европейски институции, както и с други инициативи.
 
Гражданското движение "Днес" заяви своята съпричастност към потърпевшите от зачестилите лекарски грешки, като от неправителствената организация настояха да се приемат и налагат по-строги наказания на лекарите, които са допуснали грешки, довели до смърт или трайно увреждане на пациенти.
 
"Има грешки и грешки. Трябва да има санкции. Но преди това трябва да има много сериозно разследване. Нека да се създадат ясни закони- едната глоба не е решение. Все пак става дума за човешки животи"- казват видинчани в анкетата на стажант репортера на РАДИО ВИДИН Кити Кръстева, която попита: Трябва ли лекарите да бъдат наказвани при смърт на пациент и редно ли е да се заплаща за секцио?
Бременната в 6-ия месец видинчанка Лидия Карадавут се притеснява от ситуацията в страната, но е на мнение, че ако човек си обърне достатъчно внимание, няма да се стигне до фатален край. А за всички нас остава надеждата, че занапред във времето на очакване за бъдещите майки ще има по-малко тревоги и повече усмивки и щастливи мигове.
 
Коментарите в медиите обаче д-р Иво Илиев, специалист белодробни болести, приема като медийна атака. Според него "истерията" в медиите е прекалено голяма и по този начин се нарушава доверието между лекар и пациент.
По публикацията работи: Таня Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56