Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За смисъла на понятието "лекарска грешка"

Темата на рубриката "Абсурдизми" тази седмица- какво се съдържа в понятието "лекарска грешка". Има ли по-абсурдно от това млади родилки да загинат, отивайки да дадат живот?! А през последните два месеца починаха четири родилки... Реших да повторя отново техните имена, защото те не бива да бъдат забравяни.
 
Черната серия на починалите родилки в София започна на 12 септември. Тогава 19-годишната студентка Деяна Георгиева роди момченце в "Шейново". Месец по-късно, на 24 октомври, младата жена умря. Разследването доказва, че Деяна е починала от сепсис, след като е лекувана неадекватно и е прехвърляна между 4 болници!... Две от тях- "Шейново" и "Пирогов", бяха глобени.
На 21 ноември в "Шейново" почина втора родилка- Надежда Узунова, на 35 години. Според близките й тя била връщана 2 пъти да се разхожда, защото нямала разкритие, но не се "сетила", че трябва да плати за избор на екип... Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов призна, че жената е била размотавана. Той предложи санкциите, които болниците плащат при смърт на пациент, да бъдат увеличени десетократно.
 
Две родилки починаха в общинската Първа акушеро-гинекологична болница "Св. София", известна и като "Тина Киркова". Трийсетинагодишната Даниела умря на 28 ноември на операционната маса, след секцио. Бебето й е живо и здраво. Единственото, което от клиниката казали на роднините към късния следобед е, че е възникнал проблем с белите дробове на родилката. В същата болница умря и 23-годишна родилка от ромски произход. От бившата "Тина Киркова" обясниха, че причината за смъртта й е сърдечен, а не гинекологичен проблем.
 
Обществената чувствителност към проблема ескалира в протести. За пореден път на улицата излязоха пострадали от лекарски грешки- близки на починали родилки и новородени. Протестът бе обявен за национален, но получи подкрепа единствено в София. Това бе вторият протест за последните седмици.
Този път протестиращите поставиха конкретни искания:

*Коренна промяна на съществуващата система на съдебно-медицинските експертизи: създаване на регистър на лекарските грешки и специализирани съдии и прокурори.
*Създаване на рейтинг на лечебните заведения.
*Промяна на системата за избор на екип.
*Създаване на фонд за обезщетения на увредени пациенти.

Ще продължат ли протестите? Хората, които протестираха срещу лекарските грешки, заявиха готовност да се борят за каузата си не само с протести, а и с писма до различни европейски институции, както и с други инициативи.
 
Гражданското движение "Днес" заяви своята съпричастност към потърпевшите от зачестилите лекарски грешки, като от неправителствената организация настояха да се приемат и налагат по-строги наказания на лекарите, които са допуснали грешки, довели до смърт или трайно увреждане на пациенти.
 
"Има грешки и грешки. Трябва да има санкции. Но преди това трябва да има много сериозно разследване. Нека да се създадат ясни закони- едната глоба не е решение. Все пак става дума за човешки животи"- казват видинчани в анкетата на стажант репортера на РАДИО ВИДИН Кити Кръстева, която попита: Трябва ли лекарите да бъдат наказвани при смърт на пациент и редно ли е да се заплаща за секцио?
Бременната в 6-ия месец видинчанка Лидия Карадавут се притеснява от ситуацията в страната, но е на мнение, че ако човек си обърне достатъчно внимание, няма да се стигне до фатален край. А за всички нас остава надеждата, че занапред във времето на очакване за бъдещите майки ще има по-малко тревоги и повече усмивки и щастливи мигове.
 
Коментарите в медиите обаче д-р Иво Илиев, специалист белодробни болести, приема като медийна атака. Според него "истерията" в медиите е прекалено голяма и по този начин се нарушава доверието между лекар и пациент.
По публикацията работи: Таня Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45