Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде ми са детските книжки...

Наскоро в националния печат се появиха публикации, според които, компютърното обучение още от детската градина ще помогне сред децата да бъдат открити бъдещите IT спецове. Тези, които да дърпат икономиката ни напред и един ден да можем да се похвалим с мениджъри и специалисти от ранга на Бил Гейтс и Стив Джобс. Това предложение бе отправено от Българската асоциация по софтуерни компании. Според членуващите в асоциацията, софтуерната индустрия у нас е в застой не заради липсата на пазар и клиенти, а поради недостиг на достатъчно образовани специалисти.

Редно ли е обаче децата още от 3-4- годишна възраст да се учат да работят с компютър? Трябва ли да се въведе компютърното обучение в детските градина? Това е темата на рубриката "Абсурдизми" по РАДИО ВИДИН.

 
"Не бива да посягаме на онази красота на детството. Редно е във времето, в което децата ни започнат да се осъзнават, да търсят своите приятели, ние да ги учим на изконните човешки неща- как да общуват, по какъв начин да държат четката, как да играят", каза пред репортера Димитър Илиев директорът на видинското училище "Софроний Врачански" Нина Иванова. Според нея, компютърните компании трябва да предлагат на децата само позитивни игри, защото всички онези компютърни игри с насилие, пораждат агресия по- късно. "В обучението първо търсим изконните истини, едва след това се нареждат технологиите"- каза още Нина Иванова.

Мнението на децата обаче се различава от това на възрастните. Нищо, че никой не знае кой е Бил Гейтс, всички малчугани от анкетата ни са "за" компютрите още в най- ранна детска възраст.

Истина е, че живеем във времето на високите технологии, но... всичко с времето си. Защото вече всички си задаваме въпросите: Къде отидоха игрите от нашето детство? Къде останаха детските книжки?
 
Може би са само в песните...
По публикацията работи: ЕКИП НА РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53