Село Меляне, община Георги Дамяново, Монтанска област. Селото е известно в миналото с бъчварски поминък и най- чистия си въздух. Това е мястото, където живее и твори дърворезбарят Чавдар Антов. Това, обаче е и мястото, където се срещат най- нестандартните и дори странни имена в Северозапада- Телефонка, Океан, Първа, Матрона, Галитона, Филисина, Графиня, Либкнехт, Сталинка, Нефталина, Есперина, Малихерка, Геройка, Вилсон и още много други.
"Детската смъртност в миналото е провокирала семействата да кръщават децата си така, вярвало се е, че ако името е нечувано досега и единствено, прокобата няма да ги стигне" - каза за РАДИО ВИДИН кметският наместник Ботьо Петков. Той даде пример с името Витоша- име, с което се кръщава едно дете, за да е здраво като едноименната планина.
Някои от хората, с изброените ексцентрични имена, вече са покойници, други пък живеят извън Меляне- в другите села на общината. Океан, например, живее в с. Дълги Дел, а известният график проф. Галилей Симеонов, от съседното Гаврил Геново, днес вече носи името Никола. В селото на Професора живеят още Кошута и Сефоренима. Телефонка пък се е устроила в Монтана. Родена е през 1941- ва година и е трябвало да се казва с хубавото българско име Калина- име, което според акушерката, която я е израждала - било "партизанско".
"Не съм срещал друг с моето име"- казва гордо дядо Вилсон, който дойде на среща с екипа на РАДИО ВИДИН с подходяща тъмносиня шапка, на която бе изписано името му- WILSON. Идеята за име е на неговия дядо, който първоначално е искал внукът му да се казва Вилсонов или просто Иван. "Винаги ми е било трудно с това име, всеки пита за него, като малък ми казваха Сонката, в казармата по фамилия Трифонов, а един учител веднъж ме нарече Чърчил" - казва още дядо Вилсон.
"Аз не съм Галилей и не мисля да се прекръстя, а и няма вече за кога", казва с усмивка Вилсон, който по професия е физик, бил е преподавател и зам.- началник на полигона за борба с градушките в с. Долно Церовене.
Бяхме в Меляне, разгледахме старите регистри на населението, срещнахме се и с една смела жена- баба Геройка. Геройка, позната още като Гере, е кръстена на своя братовчедка и каза, че много си харесва името. Затова дори и за миг, не си е помисляла да го сменя.
А и защо ли? Нека всеки да си носи... името!
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..