Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27 от общо 883 защитени местности в България са във Врачанско

Във Врачанска област се намират 27 от общо 883 защитени местности и природни забележителности в страната ни. Най-мащабна по територия е природният парк Врачански Балкан, а най- популярни пък са пещерата Леденика и проходът Вратцата край Враца. До Враца се намира и защитената местност Боров камък. В село Челопек във Врачанския балкан са защитените местности Вола и Веждата, а край съседното на Челопек село- Паволче, е резерватът Врачански карст. Сред посочените в списъка защитени места в региона обаче има много интересни и затрогващи с красотата си обекти, които за жалост не са добили такава слава, а за някои от тях и малцина хора са чували.

Изключително красива и все по- набираща популярност е природната забележителност Божиите мостове край врачанското село Лиляче. Някои туристи определят красотата й в пъти над Чудните мостове в Родопа планина. Допълва я и намиращата се вблизост пещера Понора край село Чирен. Известна с историческите си находки, извадени от ежегодните експедиции на археолозите от врачанския музей, стана и Борованската могила. Тя е защитена местност и се намира в близост до село Борован, откъдето носи и името си. Не пада по-долу със своята история и загадъчност и местността Говедарника край Царевец. Тя е природна забележителност и представлява поредица от пещери, разположени в голяма скала на левия бряг на река Искър, в подножието на хълмовете Средния камик и Говедарника. По 40- метровите скали има около 30 малки пещери и ниши, изследвани от специалисти. Открити са много графити с фигурални, антропоморфни и абстрактни изображения на древни елени, сърни, коне и птици. През Средновековието в тези скални ниши е съществувал и манастирски комплекс.

Богато на природни забележителности е и романското село Кунино. Там са разположени и пещерите Гълъбарника и Самуилица 1 и 2. Гълъбарника е известна с това, че при първото й картиране там са намерени уникални за България гигантски пещерни бисери, образувани в езеро около черепите на дребни бозайници. И сега пещерата се проучва като най-интересен е намиращият се край това езоро сифон, останал все още не проучен. Пещерите Самуилици, както ги наричат местните хора, всъщност са праисторическо пещерно селище. Находките от него са от края на средния и началото на късния палеолит и са класифицирани като образци на мустерска култура. Всъщност селището е било обитавано от неандерталци. В него са разкрити три културни пласта. Находките от най-долния културен пласт са датирани на 75 000 години, а от най-горния- на 42 000 години.

Много причудливи са и природните забележителности Камарата и Чуклите край романското село Камено поле. Тях пък ги сравняват по прилика с американския Гранд Каньон. Красиво скално образувание са и Ритлите край село Люти брод. Те носят това име, защото приличат на огромни ритли на дървена каруца и представляват две успоредно спускащи се скали от върха на планината до брега на река Искър. Ритлите са пробити на едно място, за да може да мине през тях жп. линията Видин- София. Има и още една природна забележителност край Люти брод. Това е така наречената Новата пещера.

Интересен е и характерният речен пейзаж в местността Данева могила край село Софрониево. Той както и Коритата край същото село са защитени местности. Край врачанското село Косталево пък се намира местността Речка. Тя е находище на редки птици и растения и именно затова е в списъка на защитени територии в България. Край оряховското село Селановци има три защитени местности: Гола бара, Кочумина и Калугерски град- Тополите. Една от защитените местностти обаче край Бяла Слатина вече я няма. Тя представляваше скупчени като китка 15 вековни дъба в местността Агиното бранище. Преди шест зими цигани осякоха дърветата, за да се греят с тях. Така местността Китката остана единствено като гол символ на града и присъства видимо само в герба на Бяла Слатина.

По публикацията работи: Ева Каралийска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10