Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Назад към природата

В еко къща от естествени материали живее архитект Георги Георгиев. Построил я е сам в белоградчишкото село Извос. След година обикаляне, пленен от природата, избира на това място да изгради сам своя дом. Технологията на градеж е от древността и включва глина, камък и дърво.

"Имах шанса да работя за много богати хора. Започнах да си задавам въпроса, дали това е единственият път... Малко по малко започнах да търся алтернативни начини на строителство, които да са по- добри за здравето на хората"- разказва арх. Георгиев за това как идва идеята за нетрадиционното строителство. Известен период от живота на архитекта преминава зад граница, за това време той казва: "Това беше един период, през който натрупах опит".
 
Арх. Георгиев е специализирал в Англия строителство с глина и слама, в Индия изучава строителство с глинени блокове. Изучавал е и други строителни техники в Германия, САЩ, Ню Мексико. Архитект Георгиев се надява да постигне енергийна независимост на дома си. Според него интересът към строителството с глина се засилва през последните години.

 
 
 
"Материалите са много евтини, те са почти без пари, но труда, който е необходим, е много повече, отколкото при традиционното строителство... Ако се прави с нормално заплащане на труда- нещата се изравняват с разценките при традиционното строителство"- така арх. Георгиев отговаря на въпроса дали е по- икономично това строителство.
"Да строиш с глина има както предимства, така и недостатъци. Предимство е, че създаваш по- благоприятна среда за живеене... При използването на глина се регулира влажността на въздуха в помещението, постига се и баланс на температурата... В тези материали няма никакви токсини и никаква химия. Стените предпазват и от весокочестотни излъчвания, каквито са излъчванията при използване на мобилни апарати. Основният недостатък, е че това е един материал, който трудно се стандартизира"-
споделя архитектът. Съветът му към онези ентусиасти, които искат да си построят еко къща: "Трябва внимателно да прецените качеството на материала, който ползвате и имайте предвид, че глината не поврежда ръцете, а усещането е много приятно. Но най- важното- нашето спасение е в природата, затова трябва все по- често да се връщаме към нея!"
По публикацията работи: Милвана Игнатова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31