Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Назад към природата

В еко къща от естествени материали живее архитект Георги Георгиев. Построил я е сам в белоградчишкото село Извос. След година обикаляне, пленен от природата, избира на това място да изгради сам своя дом. Технологията на градеж е от древността и включва глина, камък и дърво.

"Имах шанса да работя за много богати хора. Започнах да си задавам въпроса, дали това е единственият път... Малко по малко започнах да търся алтернативни начини на строителство, които да са по- добри за здравето на хората"- разказва арх. Георгиев за това как идва идеята за нетрадиционното строителство. Известен период от живота на архитекта преминава зад граница, за това време той казва: "Това беше един период, през който натрупах опит".
 
Арх. Георгиев е специализирал в Англия строителство с глина и слама, в Индия изучава строителство с глинени блокове. Изучавал е и други строителни техники в Германия, САЩ, Ню Мексико. Архитект Георгиев се надява да постигне енергийна независимост на дома си. Според него интересът към строителството с глина се засилва през последните години.

 
 
 
"Материалите са много евтини, те са почти без пари, но труда, който е необходим, е много повече, отколкото при традиционното строителство... Ако се прави с нормално заплащане на труда- нещата се изравняват с разценките при традиционното строителство"- така арх. Георгиев отговаря на въпроса дали е по- икономично това строителство.
"Да строиш с глина има както предимства, така и недостатъци. Предимство е, че създаваш по- благоприятна среда за живеене... При използването на глина се регулира влажността на въздуха в помещението, постига се и баланс на температурата... В тези материали няма никакви токсини и никаква химия. Стените предпазват и от весокочестотни излъчвания, каквито са излъчванията при използване на мобилни апарати. Основният недостатък, е че това е един материал, който трудно се стандартизира"-
споделя архитектът. Съветът му към онези ентусиасти, които искат да си построят еко къща: "Трябва внимателно да прецените качеството на материала, който ползвате и имайте предвид, че глината не поврежда ръцете, а усещането е много приятно. Но най- важното- нашето спасение е в природата, затова трябва все по- често да се връщаме към нея!"
По публикацията работи: Милвана Игнатова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00