Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живопис и животопис в село Раброво

В петъчната среща "Добро утро, кмете!" ще ви заведем до едно отдалечено село в най-малката община в областта- Бойница. Селото е Раброво- с китна природа и позастаряло население- типична картина от региона. За живота там и перспективите пред местните хора разговаряхме с дългогодишния кмет Венчо Черчеланов.

Местната управа организира пленер по живопис- продължение на инициативата на местното читалище "Просвета- 1928" от миналата година. Картините, които художниците са създали, остават като дарение за читалището.

"Целта е постепенно да се попълни една постоянна галерия с творби, пресъздаващи селото- старинните къщи, църквата, водната кула. Участват художници от Зайчар, Сърбия, и от Румъния, а от нашия регион- представители от Видин и Кула. Средствата са осигурени от читалищния бюджет"- разказа Венчо Черчеланов, кмет на селото от 1999 година насам.

Животът в Раброво иначе тече монотонно, с дребните тревоги на селските хора. Имат си лекарски кабинет, зъболекар идва два пъти седмично, за сега работят и училището, и детската градина. За селото кметът казва, че с всяка изминала година все повече се усеща влиянието на демографския фактор.

"Хората намаляват поголовно, а попълнение от млади, знаещи и можещи няма. Те вече са навън- в чужбина, там си изкарват хляба", отбелязва с тъга кметът. За сметка на това в Раброво си имат чужденци, които добре съжителстват с местните хора. Преди години почиващите си за отпуската в селото пенсионери са били повече, но вече и те не идват редовно. Сега от шестте английски семейства, живели в Раброво, е останало само едно.

По последното пребояване, заедно със съседното село Каниц, населението на Раброво е 462 жители, като 90% от тях са на преклонна възраст- типичната картина за Северозапада... Според кмета решението на проблема се крие в развитието на селското стопанство и осигуряването на повече субсидии за осмелилите се да се занимават с него. Двама се местните "смелчаци", занимаващи се с животновъдство. Единият е от село Каниц- гледа стотина овце и кози, но се оплаква от липса на пазар, където да пласира продукцията си. Другият е от Раброво- отглежда 50 крави и още толкова овце.

За бъдещето кметът е оптимист и гледа към младите, като се надява, че преди да е станало късно, селото и регионът ще излязат от дъното, на което са сега.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Яница Петкова: Все още сме в центъра на политическата криза

На извънредното заседание на Народното събрание членовете на служебния Министерски съвет, назначен от президента Румен Радев, положиха клетва пред депутатите. По-рано днес държавният глава подписа указа за назначаване на второто служебно правителство с премиер Димитър Главчев , а с друг указ насрочи за 27 октомври избори за 51-во Народно събрание...

публикувано на 27.08.24 в 12:03

Незаконна сеч в защитени гори до видинското село Синаговци

Анелис Бюгенхаут живее във видинското село Синаговци повече от 10 години. В събота, 17 август, подава сигнал за незаконна сеч в местността "Божурица" до селото. Изпраща по електронната поща до различни институции и медии писмо, в което пише: "Пиша ви, за да обърна внимание на систематичните злоупотреби със защитените гори в Божурица и..

публикувано на 26.08.24 в 15:19

Село Замфирово - със спомен за миналото и поглед в бъдещето

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Замфирово. Едно прекрасно село, с големи къщи и просторни дворове, с плодородна земя, с прекрасни природни дадености, с трудолюбиви хора.  Замфирово е в община Берковица. Намира се на 340 м надморска височина, на 18 км от Берковица и на 18 км от Монтана.  Старото име на селото е Гушанци. На 24 септември..

публикувано на 23.08.24 в 12:00

22 август - Световен ден на фолклора

22 август е Световен ден на фолклора. Отбелязва се денят, когато британският учен Уилям Г. Томс създава думата „фолклор“ в писмо до списание "Athenaeum"през 1846 год. Фолклорът или нематериалното културно наследство се отнася до многообразните начини за изразяване на културата, включително музика, танци, изкуство, дизайни, имена, символи и знаци,..

публикувано на 22.08.24 в 11:50

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45

Има ли край политическата криза?

Все по-сложна става политическата ситуация у нас, криза се задълбочава, а изход засега не се вижда. Освен че парламентът не успя да излъчи редовно правителство, се оказва, че дори и служебно не може да бъде назначено безпрепятствено. Датата на новите предсрочни парламентарни избори не е ясна, след като вчера президентът Радев отказа да приеме..

публикувано на 20.08.24 в 13:32

Какви са последствията от горските пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди..

публикувано на 19.08.24 в 14:55