Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един българин между Германия и България

Генко Лилов от Белоградчик е живял и работил 30 години в Германия. Сега е пинсионер и работи като фелдшер в дневния център за възрастни хора в Белоградчик. На въпроса какво е работил в Германия и къде и как е живял там той отговаря така:

"Аз заминах като илюзионист в Гърция и от там отидох в Германия с асистентката ми- Мария. За времето си бях звезда. В Германия работих 12 години като илюзионист. Имам много добри изяви в Италия, Франция, Скандинавия. Аз съм инженер химик и работех в тази област 4-5 месеца в едно малко село до Щутгард, но не говорех добре немски и поради това ме уволниха. След като приключих с фокусничеството, а като инженер не можех да работя, поради лошия ми немски, нямаше какво да правя... Тогава отворих магазин за плодове и зеленчуци. Един, втори, трети. Последните си 7 години в Германия работех като фелдшер. Но там трябваше да защитя дипломата си и допълнително изкарах един курс за обгрижване на хора с алцхаймер."

Интересно е как изглежда Белоградчик през очите на такъв човек- сега и преди 30 години. На въпроса какво си спомня от Белоградчик преди да замине и какво вижда сега, Генко Лилов отговаря така:

"Оставих един прекрасен град с едни прекрасни хора- учители, кметове, всичко беше много хубаво. Честни хората бяха, имаше изобилие на блага. Имаше удоволствие- хората ходеха на море. Велков- даскала, сутрин като ходехме на училище ни проверяваше ноктите, правехме физарядка. Имахме респект и уважение към учителите. Имахме респект и към родителите и обществото. С други думи играеше "Макаренковското учение". А сега младите хора стават бандити... Това е едната страна. Другата страна- оставих един чист град, нещата вървяха. Хората бяха морални, имаха съзнание. Помагахме си, тогава строяхме къщите си- строи съседът къща, отиваш при него, помагаш му. Къщите не се заключваха, това беше моят град! А сега хората са озлобени, това вече не е моят град... Това всичко идва от глобализацията, от американизацията."

Според Генко Лилов състоянието на днешния български пенсионер е трагично:
 
"Мизерни малки пенсии, жалко за тези хора..."- казва гостът в рубриката "Памет нашенска" и признава, че се радва, че може да помага като фелдшер. Не пропуска да подчертае, че за разлика от реалността в България, в Германия пенсионерите живеят достойно. Според него бъдеще за Белоградчик има само ако ръка протегне правителството.
По публикацията работи: Иванка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00