Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снежина Николова: "Драматургът не винаги е обичан от актьорите, защото не е ласкател"

"Имах готини моменти, имах кофти изненади, имах куп аплодисменти, неполучени награди..."- пее Георги Минчев в своята "Равносметка". Ако продължим неговата музикална фраза, то ясно е, че при всяко обръщане назад, в картинката винаги ще има от всичко по нещо- любов и огорчения, добри намерения и провалени мечти, удовлетвореност и съмнения, че сме могли да направим и повече... Днес в "Калейдоскоп"- ние, дамският дует Нора Георгиева и Ваня Минева- изпълняваме едно дадено обещание- да си поговорим със Снежина Николова за професията драматург и доколко днес ги има у нас хората, които подготвят репертоарните планове на българските театри. Снежина Николова в продължение на 22 години е била драматург на видинския театър и до днес с откровено пристрастие и любов говори за тази част от живота си:

"Драматургът е първият "качествен контрол" в театъра. Той прави репертоара, като го съобразява с трупата. Той се грижи за чистотата на словото. Той стои редом до режисьора. Но и е първият зрител. Не винаги е обичан от актьорите, защото драматургът не е ласкател... А не е ласкател, защото ласкателството би било в ущърб на готовия художествен факт. Драматургът е едновременно връзка и преграда между актьорите и режисьора. Понякога режисьорите класифицират актьорите като комедийни, като драматични... По-удобно е, но не винаги е коректно спрямо актьора. Трябва разбиране, едно тънко нюансиране, за са съумееш да извлечеш от актьора и онова, което той на пръв поглед не го показва, но ти знаеш вече, че го носи в себе си."

Да... Душата на артиста е Вселена- и слънца, и черни дупки има в нея. Но добрият режисьор знае как да се справи без звездна карта в този необятен космос. Особено когато работи в екип с драматург, който познава трупата, познава потенциала и амбициите на актьорите, познава очакванията и предпочитанията на публиката. Снежина Николова е имала удоволствието да работи с режисьорите Леон Даниел и Любен Гройс. Моля я да разкаже за онова време: Имаше ли тогава звезди? Как е ставал изборът на заглавия в репертоарния план? Как са "вдигали" една пиеса? Какво е мястото в това живо изкуство на всеки творец от голямото театрално семейство? Каква е мисията на театъра днес?

"За съжаление сега във видинския театър трупа няма, а театър се прави от актьори. След това идват режисьорите. Всичко трябва да е много компактно, прецизно, аргументирано, за да прозвучи като един готов художествен факт. Театърът е компилативно изкуство с много компоненти и ако само един от тях липсва, резултат няма..."- откровена е Снежина Николова.

Че може спойката да се получи и с по-малка трупа, доказва една "вдигната" на видинска сцена пиеса отпреди няколко години- пиесата "Игра на живота и смъртта в пепелната пустиня" от Хория Ловинеску- една история по класическия сюжет за библейските братя Каин и Авел, но пресъздадена по уникален начин от румънския автор. И преведена на български от Снежина Николова. Признавам, че за мен спектакълът "Игра на живота и смъртта в пепелната пустиня" бе последното силно представление на видинската драма. От години трупата е в творческа кома, но за настоящето на видинския театър ще говорим след някои и друг месец, за да дадем време на новото ръководство да завърти колелото със свой ритъм... Може до тогава театърът в крайдунавския град да има и друга съдба- защото държавата ще промени политиката си към живото родно изкуство, или защото новите млади хора във видинския театър ще вградят амбиции, талант и усилия да го изправят отново, или по някаква друга причина... Нека дори да е чудо! Но само да се случи! А днес такава се получи в "Калейдоскоп" моментната снимка на Снежина Николова- последния (засега!) драматург на видинския театър...
По публикацията работи: Ваня Минева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40