Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училището в Брегово- отворен учебник по българска история

В лиричната опаковка на класически български балади днес в "Калейдоскоп" си говорим с учителя по история в Сашка Георгиева. Защото днес, уважаеми слушатели на РАДИО ВИДИН, изпълняваме едно обещание- да ви разкажем за училище "Св. Св. Кирил и Методий" в Брегово.
 
Едно училище, в което всяко свободно пространство е наситено с история. 
 
Сцени от важни за българския род събития, илюстрации на бележити дати, ликовете на българските будители и държавници са навсякъде- в коридори, фоайета и ниши, край стълбищата, в класните стаи и помещенията за срещи и празници...
 
Преди седмица за първи път прекрачих през прага на това уникално училище- поводът бе гостуването на проф. Божидар Димитров- директор на Националния исторически музей. И тогава ви обещах да разкажем повече за училището.
 
Правим го днес, в разговор с учителя по история Сашка Георгиева. Тя работи над 35 години тук и определено е най-подходящият домакин за днешната ни аудиоразходка.

"Брегово е на две граници. При влизането в нашия град за всеки българин и за всеки гост от чужбина веднага трябва да е ясно, че е в България"- обяснява нашият събеседник мотивите на учителския екип сградата на училището да се превърне в съвременно кале на българщината.
 
Духовен наставник на учители и ученици е Величкият епископ Сионий, който е чест гост в Брегово. С негова помощ българи от Банат подариха на училището пръст от могилата на Хан Кубрат, а преди броени дни директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров подари на училището копие от пръстен на Хана.

Обстановката в бреговското училище "Св. Св. Кирил и Методий" наистина въздейства на всеки гост и впечатляващо, и зареждащо- сякаш се движиш из залите на музей, в който са онагледени всички важни събития от битието на българите през годините. Училище, което диша история.

"Не винаги имаме възможност да заведем нашите ученици до някой исторически паметник, до манастир или местност, важни за развитието на нашата държава. И затова довеждаме историята при учениците"- споделя преподавателят по история Сашка Георгиева, която днес е нашият водач из училището-музей. Но тя ни каза и още нещо много важно- а то е, че децата трябва не само да познават историята на рода си, но и да са подготвени за съвременната си мисия- да са граждани на модерна обединена Европа.
 
Мисия, в която познанието за живота, битките и мечтите на старите българи ще им дадат самочувствие и увереност, че настоящите бедни и трудни времена не са нещо непознато за българите, че нацията ни се е справяла неведнъж с недоимък, бездуховност и безпросветност, но винаги е излизала от чуждата сянка и е заявявала правата си на достоен живот. Ще го направи и сега- в първите десетилетия на третото хилядолетие.
 
И още една стара истина ни припомни нашият събеседник Сашка Георгиева- че трайно в паметта ни остават онези факти, които първо са докоснали душата ни. Нека й вярваме. Тя е проверявала и проверява въздействената сила на всяка своя дума всеки ден, преди влизането в класната стая при децата и младите хора, за всеки свой пореден урок.
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40