Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените на имотите в Северозапада ще падат, прогнозират икономисти

Събужда ли се пазарът на имоти? Това е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Според данни от Националния статистически институт, през 2012 г. е регистрирано намаление на цените на апартаментите в 22 от областните градове, като по- значително е в Монтана- с 12%, Сливен- с над 8%, и във Враца- над 7%. През 2011 г., средната цена на квадратен метър жилищна площ във Враца е била 628 лв. при 582 лв. през 2012 г. В Монтана намалението е от 679 лв./кв. м на 597 лв./кв. м. Във Видин средната цена на апартаментите през 2011 г. е била 579 лв/кв.м, през 2012-та- 553 лв/кв. м.

В дългосрочна перспектива цените на недвижимите имоти не само във Враца, но и в Северозападна България като цяло неминуемо ще падат, прогнозира икономистът от Враца, Илиян Нисторов. Според него сделките ще намаляват още повече, стойността на имотите също ще намалява. Такава е трайната тенденция, която се очертава през следващите години.

"До 2018 година търсенето ще намалява, а цената на старите жилища в Северозападна България тотално ще пада", е мнението на Нисторов. Според икономиста, цените на панелните жилища ще падат и поради факта, че до 2020 година Европейският съюз ще наложи изискването да се издават и т. нар. паспорти за история на конструкцията.

"Предлагането във Враца в момента е 6 пъти по- голямо от търсенето. Хората, които си предлагат имотите за продажба държат те да определят цената, което не е правилно. Стойността трябва да се определя от експертите в недвижимите имоти. Не може човек по спомен от минали години да определя цена, когато не знае как се формира стойността на дълготраен актив", допълва Нисторов.

"Нито купувачът, нито продавачът определят цената. Тя се формира от пазара", категоричен бе собственикът на агенция за недвижими имоти във Видин и член на Управителния съвет на Националното сдружение "Недвижими имоти", Любчо Йонов. Предимно за малки апартаменти са сделките във Видинско от началото на годината. Брокерът обаче е оптимист за Северозападния регион:

"Икономиката ни ще се развива, защото имаме два важни приоритета- слабата земетръсна зона на региона и наличието на питейна и поливна вода."
 
Няма увеличение на сделките, отчита Йонов. Решението на правителството да облага депозитите обаче може да доведе до раздвижване на имотния пазар, смята брокерът:

"Инфлацията изяжда лихвите от депозитите, които допълнително ще се стопят и от данъка. Поради това хората, според мен, ще се насочат към инвестирането в имоти."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Земеделските земи
в региона се продават на цена около 300- 400 лева за декар, добави Йонов. С много добри показатели са пшеницата, царевицата и слънчогледът във Видинско, което е привлякло и големи арендатори към региона. Но в момента се правят сделки с малки масиви до 15 декара, които все още не са окрупнени.

Твърде скромни по обем и по бройка са сделките на пазара на недвижими имоти във Враца през последните месеци. Виновна за това е не само стагнацията в бранша, но и високата безработица, както и факта, че предлагането на жилища надвишава в пъти търсенето.

"Има малко раздивжване на тухлените апартаменти, като повечето от тях се купуват с кредити. Тези жилища, с площ около 100 кв. м, са на цена между 46- 50 хиляди лева, което е намаление в стойността на тухлените апартаменти. Панелните са между 20 и 30 хиляди лева", каза врачанският брокер Соня Нисторова. Новото строителство е на цена 400 евро/ кв. м. Слабо е търсенето обаче на тези жилища във Враца, допълни брокерът.

"При новото строителство, двустайният апартамент е като гарсониерата, защото са две стаи- хол, трапезария и кухня на едно, и една спалня", обясни Нисторова, като допълни, че е тенденция хората да търсят предимно старото строителство. Към имоти във Враца имат интерес и чужденци. Те обаче също търсят апартаменти старо строителство и то предимно в центъра на града, на тихи улици. Бумът в търсенето на къщи в селата е преминал. Прогнозата на брокера е, че цените на имотите ще падат.

"Не бих си купила имот, защото е криза. ... Имам наследствени имоти, а нов не мога да си позволя, защото нямам пари за това. ... Единственото, което мога и искам да си купя е лаптоп. ... Бих си взела къща, не по-голяма от 100 кв./м, с малък двор, но не мога да си го позволя, а банковият кредит не ми е изгоден, заради високите лихви. Всеки един човек би искал да има собствен дом"- това са отговорите, събрани в анкета сред жители от Белоградчик.
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45